Viss, kas Tev jāzina par auto riepu bojājumiem
Dažādi riepu bojājumi diemžēl nav nekas neparasts, taču vai zini, kā rīkoties, lai no tiem izvairītos? Lasi tālāk un uzzini visu par riepu bojājumiem!
Izplatītākie riepu bojājumi: kā no tiem izvairīties?
Naglas, akmens šķembas, avāriju radītas atlūzas, stikli, smaili zari, skrūves – gan ziemas, gan vasaras riepas regulāri saskaras ar dažādiem “ienaidniekiem”. Reizēm auto riepas paliek neskartas, taču riepu bojājumi, kopumā ņemot, ir visai izplatīta autobraucēju liksta. Pasargāts no riepu bojājumiem nav neviena spēkrata īpašnieks, taču par to, kā rīkoties, lai no tiem izvairītos un ko iesākt, ja esi atklājis riepas bojājumu, lasi šajā rakstā!
Foto: Shutterstock.com
Caurdurta / sagriezta riepa
Viens no pašiem izplatītākajiem riepu bojājuma veidiem. Visbiežāk šādā veidā cieš vasaras riepas, kad uz ceļiem mēdz būt stikli, skrūves, naglas un citi asi priekšmeti, kas riepu vai nu sagriež, vai tajā ieduras, un riepas var sākt laist gaisu.
Kā no bojājuma izvairīties?
Protams, ja uz ceļa ieraugi kādu aizdomīgu priekšmetu, centies to apbraukt, taču kopumā vērtējot, izvairīties no šāda veida bojājumiem ir visgrūtāk, jo ir jābūt apveltītam ar patiešām izcilu redzi un reakcijas ātrumu, lai uz ceļa pamanītu, piemēram, nelielu skrūvi vai stikla lausku.
Kā rīkoties bojājuma gadījumā?
Neatkarīgi no tā, vai riepa laiž vai nelaiž gaisu, nekavējoties dodies uz tuvāko servisu, kurā speciālists ieteiks, kā rīkoties tālāk. Parasti šādos gadījumos riepas tiek nomontētas no diska un tām tiek uzliktas šuves, ielāps vai ievietota tapa.
Foto: Shutterstock.com
Izvirzījums jeb bumbulis zem riepas
Šādā situācijā riepas bojājums jau ir nopietnāks – tas nozīmē, ka cietis riepas karkass, un, ļoti iespējams, ir plīsusi riepas armatūra. Parasti šādi bojājumi rodas divu iemeslu dēļ – vai nu riepai ir kāds ražošanas defekts, vai arī tā ir saņēmusi triecienu, piemēram, uzbraucot uz apmales.
Kā no bojājuma izvairīties?
Visbiežāk šāda veida deformācijas rodas, salīdzinoši lielā ātrumā un nepareizā leņķī uzbraucot uz kāda šķēršļa vai objekta, piemēram, jau pieminētās apmales. Ja uz apmales tomēr nepieciešams uzbraukt, to vajadzētu darīt pēc iespējas lēnāk un no priekšpuses, nevis sāniski.
Kā rīkoties bojājuma gadījumā?
Šādas ziemas un vasaras riepas nekavējoties nepieciešams demontēt. Kāpēc? Jo riepas ar šādu defektu ir ļoti nedrošas; pastāv liels risks, ka tās var sprāgt, tādējādi ievērojami apdraudot Tavu drošību.
Foto: Shutterstock.com
Nevienmērīgs / pārāk liels riepu nodilums
Lai gan riepu nodilums pēc būtības ir neizbēgams, nevienmērīgas un pārāk redzamas nodiluma pēdas norāda un neekonomisku un nedrošu pārvietošanos.
Kā no bojājuma izvairīties?
Bez riepu nodiluma izvairīties nav iespējams nu nekā – lai ck prātīgi arī Tu pārvietotos, auto riepas dils jebkurā gadījumā. Taču, lai dilšanas process norisinātos lēnāk, pirmkārt, uzmanība jāpievērš braukšanas stilam – ja mēdz pārvietoties agresīvi, proti, strauji uzsākt braukšanu, asi bremzēt utt., auto riepas dils daudz straujāk. Tāpat riepu nodilumu ietekmē neatbilstošs gaisa spiediens riepās, problēmas ritošajā daļā, kā arī pārlieku liels spiediens uz riepām (katrai riepai tās specifikācijā norādīts, cik lielai slodzei tai paredzēta), tāpēc ir svarīgi sekot līdzi gan auto vispārējam tehniskajam stāvoklim, gan regulāri pārbaudīt gaisa spiedienu riepās – vismaz reizi mēnesī atlicini pāris minūtes, lai spiediena līmeni izmērītu autoservisā, DUS vai pašrocīgi, ja Tev ir pieejams riepu spiediena mērītājs.
Kā rīkoties bojājuma gadījumā?
Ja esi pamanījis, ka auto riepas ir nevienmērīgi vai pārmērīgi nodilušas, vislabākais risinājums būtu doties uz servisu, jo riepu nodilums var būt ļoti daudzveidīgs, bet tas ietekmē Tavu drošību uz ceļa. Kāds ir minimālais riepu protektora dziļums? Uzzini mūsu sagatavotajā bloga rakstā! Turklāt ik pēc aptuveni 10 000 km auto riepas jāsamaina vietām, ņemot vērā dažādus riepu un automobiļa parametrus, piemēram, riepu izmēru, auto piedziņas veidu un citus faktorus; arī šo darbu ieteicams uzticēt profesionālim. Visus šos iepriekš minētos bojājumus un citus ar riepām saistītus jautājumus varat atrisināt kādā no Riepas1 servisiem, kur profesionāli speciālisti piemeklēs labāko risinājumu Jūsu problēmai un vajadzībām.
Ceram, ka tagad zini, kā sava auto riepas pasargāt no bojājumiem un kā rīkoties, ja kāda ķibele tomēr atgadījusies. Un atceries – ja esi jaunu riepu meklējumos, iegādājies tās pie mums, Riepas1.lv!