Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kāds ir minimālais riepu protektora dziļums?

Kāds ir minimālais riepu protektora dziļums?

Kā atšķiras ziemas un vasaras riepu protektora dziļums? Kā tas ietekmē drošību uz ceļa? Kāpēc ziemas riepām nepieciešami vismaz 4 mm? Lasi tālāk!

Kāds ir minimālais obligātais ziemas riepu protektora dziļums un kādēļ šādi standarti ir noteikti?

Minimālais ziemas riepu un vasaras riepu protektora dziļums CSDD normatīvos ir noteikts gaužām neliels – vien 1,6 mm vasaras riepām un 4 mm ziemas riepām. Kāpēc ir šādi standarti un kā tie palīdz uzlabot drošību uz ceļa? Lasi tālāk!

Kas ir riepu protektora dziļums?

Protektora dziļums vienkāršoti ir attālums, cik augsts ir riepas protektors. Braukšanas laikā riepas nodilst, protektora dziļums samazinās, līdz ar to samazinās arī riepas saķeres un vadāmības īpašības. 
Jaunas vasaras riepas protektora dziļums parasti ir ap 6–8 mm, savukārt jaunām ziemas riepām protektora dziļums ir ap 8–10 mm.

Kas ietekmē riepu nodilumu un protektora dziļuma samazināšanos?

Galvenais faktors, kas ietekmē riepu mūžu un veselību – braukšanas stils. Tiem, kam patīk braukt ātri un agresīvi, riepas uzkarst daudz vairāk, līdz ar to arī ātri nodilst. Pagaidām gan britu pētnieki vēl nav nākuši klajā ar datiem par to, cik saulītes ir jāizmet, lai no jaunām riepām radītu pavisam plikas riepas jeb slikus. Pārējie faktori, kas ietekmē riepu mūžu:
  • nepareizs spiediens;
  • ritošās daļas bojājumi;
  • pārmērīgi liels svars.

Kā pārbaudīt protektora dziļumu?

Atbildīga autovadītāja rīcība – uzmest riepām laiku pa laikam aci (kaut vai reizi mēnesī), lai redzētu, kādā stāvoklī ir protektora zīmējums. Riepu protektora dziļums ir izmērāms pavisam vienkārši – ar īpašu milimetru mērītāju, bīdmēru, lineālu, vienkārši kociņu vai pat monētu. Protektora dziļums tiek mērīts protektora ūdens novadīšanas kanālos. Tāpat daudzām riepām ir arī nodiluma indikatori, kas atrodas ūdens novadīšanas kanālos un jau laikus var signalizēt par pārmērīgu nodilumu.
Ikdienas braukšanai nav īpaši svarīgi, vai ziemas riepu protektora dziļums ir 7 vai 8 mm, taču tad, ja aptuvenos mērījumos ir redzams, ka vērtība pietuvojas minimālajai noteiktajai, tad gan ieteicams mērīt precīzāk un domāt par savlaicīgu riepu nomaiņu.

Kā protektora dziļums ietekmē braukšanas drošību?

Riepām ir īpaši ūdens novadīšanas kanāli. Vasaras riepām nodilstot protektoram,  kanāli kļūst seklāki, līdz ar to – riepa sliktāk izspiež ūdeni un samazinās saķere un stabilitāte uz ceļa.


Tā pat, protektora dziļums ir īpaši svarīgs ziemā, kad ceļš var būt klāts ar sniegu, ledu, ūdeni, sāli, smiltīm. Tāpēc, ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā ir noteikts minimālais riepu protektora dziļums.


Kāpēc ziemas riepām un vasaras riepām atšķiras standarti?

Vasaras riepas ir paredzētas braukšanai siltos laikapstākļos pa tīru ceļa segumu, kur biežāk šķērslis var būt lietus un peļķes, līdz ar to riepu protektora dziļuma standarti ir nedaudz mazāki. Savukārt ziemas riepas tiek lietotas nedrošākos un nepastāvīgākos apstākļos, kad ceļa virsmu var klāt sniegs, ledus, atkala, sāls un ledus maisījums un kas tik vēl ne, līdz ar to drošībai katrs milimetrs ir no svara. 

Bieži uzdoti jautājumi

Protektora dziļums jāskatās katrai riepai atsevišķi vai jāskaita visām riepām kopā?
Spriežot pēc sliku īpatsvara ielās, rodas iespaids, ka daudziem patīk saskaitīšana. Bet – jāmēra katrai riepai atsevišķi.
Vai ziemas riepas, kuras nodilušas tā, ka palicis mazāk par 4 mm protektora, var izmantot kā vasaras riepas, līdz nodilst līdz 1,6 mm?
Teorētiski – varbūt. Praktiski – labāk tomēr nē, jo ziemas riepu gumijas sastāvs ir mīkstāks,  tās paredzētas aukstākam laikam. Kā arī – ja protektors ir nodilis, tas nozīmē, ka riepas mūžs ir pietuvojies beigām, kordi ir noguruši un vēlas atpūsties.

Ja vēlies izmērīt savu riepu protektora dziļumu vai jau esi izmērījis un nu meklē jaunas, sazinies ar Riepas1.lv speciālistiem, kas ne tikai ieteiks labākās ziemas riepas, bet arī dos padomus par drošu braukšanu neparedzamos laikapstākļos un pastāstīs, kāds riepu spiediens jāievēro, lai pagarinātu protektora mūžu.

Saistītie raksti