Ziemas riepas

Atceries, ka ziemas riepas ir ieteicams izmantot jau no tā brīža, kad vidējā gaisa temperatūra noslīdējusi zem +7 grādiem pēc Celsija

Ieskaties! Šogad pirktākās ziemas riepas!

Ziemas riepas – optimāla veiktspēja arī izaicinošos laikapstākļos

Latvijā automašīnu riepām darba netrūkst – vasarā jāiztur sakarsētais asfalts, rudenī (un visos pārējos gadalaikos) jāaizsargā no akvaplanēšanas, bet ziemas spelgonī jāsaglabā elastība un jānodrošina droši braukšanas apstākļi arī uz piesnigušiem un apledojušiem ceļiem. Tāpat kā mēs katram gadalaikam piemērojam savu garderobi, arī automašīnai ir gan vasaras, gan ziemas riepas. Pateicoties ziemas riepu uzbūvei, tās palīdz saglabāt drošību un stabilitāti arī īpaši ziemīgos un mainīgos apstākļos.

Kādas ir ziemas riepu galvenās īpašības?

 • Mīkstāks gumijas sastāvs – mīkstāka gumija ir piemērotāka zemai temperatūrai, jo tā tik ātri nekļūst cieta  
 • Platas centrālās rievas – palīdz izspiest ūdeni un sniegu no riepas apakšas, tādējādi nodrošinot labāku saķeri  
 • Protektoram ir vairāk rievu un ribu – dziļāks protektora zīmējums un blīvāks lameļu izvietojums palīdz droši noturēties uz ceļa arī tad, kad to klāj atkala

 Ziemas riepu tipi

CIETĀ SASTĀVA ZIEMAS RIEPAS

Piemērotas, lai pārvietotos pa labi tīrītiem pilsētas ceļiem un ātrgaitas šosejām

Cietā sastāva jeb Eiropas tipa ziemas riepas

 • Universālas (paredzētas braukšanai gan pa sniegu, gan asfaltu).
 • Laba saķere, braucot pa slapju ceļu.
 • Vairāk piemērotas braukšanai pa asfaltu, mazāk – pa ledu vai sniegu

Mīkstā sastāva ziemas riepas

Piemērotas, lai pārvietotos zemā temperatūrā arī tad, kad braukšanas apstākļi ir apgrūtināti

Mīkstā sastāva jeb Skandināvu tipa ziemas riepas

 • Mīkstāks gumijas sastāvs, kas palīdz saglabāt stabilitāti uz piesniguša un apledojuša ceļa.
 • Piemērotas zemām temperatūrām un grūtiem braukšanas apstākļiem.
 • Lieliska izvēle Latvijas klimatam.
 • Protektora bloki veidoti ar blīvu lameļu klājumu.
 • Komfortablas un klusas.
 • Nav piemērotas braukšanai vasarā – ja gaisa temperatūra ilgāku laiku turas virs +7 °C, šīs riepas jānomaina.

Radžotās riepas

Braukšanu padara drošu un stabilu pat ekstremālos apstākļos

Ziemas riepas ar radzēm jeb radžotas ziemas riepas

 • Piemērotas braukšanai pa netīrītiem un grūti izbraucamiem ceļiem
 • Radzes nodrošina labāku saķeri ar ceļa virsmu, kuru klāj ledus un/vai sniegs.
 • Drošākas ekstremālos apstākļos (drošība palielinās par aptuveni 10 procentiem).
 • Drīkst izmantot tikai no 1. oktobra līdz 1. maijam.

Pazīmes, kas liecina, ka jāmeklē jaunas ziemas riepas

Ir virkne faktoru, no kuriem atkarīgs, vai riepas, sagaidot kārtējo ziemu, joprojām būs derīgas un drošas ekspluatācijai. Pievērs uzmanību zemāk nosauktajiem faktoriem, lai saprastu ziemas riepu kopējo stāvokli.

Ziemas riepu vizuālais stāvoklis
Riepas glabāšanas laikā var būt zaudējušas spiedienu, tāpēc pārbaudi, vai to profils nav deformējies un vai riepas forma nav mainījusies. Pievērs uzmanību arī tam, vai riepas sānu mala nav bojāta – plaisas un nelīdzenumi var būt potenciāli bīstami riepu bojājumi.

Nodilis ziemas riepu protektors
Minimālais protektora dziļums, ar ko atļauts pārvietoties uz Latvijas valsts ceļiem ziemas periodā (no 1. decembrim līdz 1. martam), ir četri milimetri. Ņem gan vērā, ka šādas riepas veiktspēja uz ledus un sniega būs ievērojami sliktāka nekā jaunai riepai, tāpēc sāc lūkoties jaunu riepu virzienā jau tad, kad protektora atlikums kļuvis mazāks par 5,5-6 milimetriem. Savukārt, ja ziemas riepām ir radzes, pārliecinies, vai tās vēl ir vietā. Ja riepai trūkst dažas radzes, tas nekas, bet, ja trūkst vismaz puse no radzēm, tā uzskatāma par nolietotu.

Pārāk vecas riepas
Riepas var izskatīties svaigas, ar pietiekamu protektora atlikumu un, tautas valodā runājot, nenobrauktas, bet tas vēl nav garants pietiekamai saķerei un vadāmībai, jo šos faktorus ietekmē gumijas elastība un citas īpašības. Gumija ar laiku kļūst cietāka, līdz ar to saķere ar slidenu ceļu kļūst arvien sliktāka. Riepas var dēvēt par relatīvi svaigām, ja to vecums nav lielāks par pieciem gadiem kopš ražošanas brīža. Vecākas riepas vajadzētu nomainīt pret jaunām.

To, kad riepas ražotas, atradīsi uz tās sānu malas. Atrodi ovālu rāmi, kuram priekšā redzams DOT marķējums. Šajā rāmī redzēs četrciparu kombināciju. Pirmie divi cipari norāda nedēļu, bet pēdējie divi – gadu, kad riepa ražota. Piemēram, ja rāmī redzami cipari 1520, riepa ražota 2020. gada 15. nedēļā.

Populārākie ziemas riepu ražotāji

Piedāvājam Tev labākos piedāvājumus no šādiem riepu ražotājiem:

Un daudzi citi

Pasaules ražotāju ziemas riepas uz Latvijas ceļiem


Latvijas klimats un ceļu stāvoklis ir divi ļoti svarīgi aspekti, kas jāņem vērā, izvēloties jaunas ziemas riepas.

Nav viena modeļa, kas perfekti derēs visiem iespējamajiem apstākļiem. Skandināvu tipa ziemas riepas ir labāk piemērotas braukšanai pa piesnigušiem ceļiem un grants ceļiem, bet Eiropas tipa riepas nodrošinās vairāk komforta, braucot pa asfaltu. Radžotas riepas savukārt noderēs lauku apvidos, kur ziemas periodā ceļus tīra retāk un ir daudz vietu, kurās ēnā veidojas un ilgāk saglabājas apledojums.

Tāpēc, meklējot riepas, pirmkārt, domā nevis par zīmolu un dažādām tā dēvētajām ekstrām, bet gan saviem braukšanas paradumiem un to, pa kādiem ceļiem Tu mēdz pārvietoties. Lūk, faktori, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība:
 • Nobraukums
  ikdienā

 • Ceļu veids – asfalts,
  grants, zemes ceļi

 • Vide – pilsēta, lauki,
  meži, reljefs

 • Paredzamā ziema
  – slapja, sniegota, auksta,
  ar biežām atkalām

ATCERIES – ZIEMAS RIEPAS NO 1. DECEMBRA IR OBLIGĀTAS

Latvijas likumdošana paredz, ka laika posmā no 1. decembra līdz 1. martam visi automobiļi, kuru pilna masa nav lielāka par 3,5 tonnām, obligāti jāaprīko ar ziemas riepām. Tas attiecas arī uz šādu automašīnu vai autobusu piekabju riteņiem. Radžotās riepas uz Latvijas ceļiem savukārt drīkst izmantot laika posmā no 1. oktobra līdz 1. maijam, bet minimālais riepu protektora dziļums ir četri milimetri.

Vai no ziemas riepām ir atkarīgs degvielas patēriņš?

Protams! Ja riepai ir lielāka rites pretestība, lielāks ir arī degvielas patēriņš, un otrādi. Rites pretestība tiek norādīta skalā no A (zemākā pretestība) līdz E (augstākā pretestība) uz jaunu ziemas riepu marķējuma uzlīmes. Zemākai rites pretestībai gan ir kāds būtisks trūkums, proti, šādas riepas nodrošina sliktāku saķeri ar ceļu. Tādēļ pirms tam rūpīgi apdomā, kas Tev ir svarīgāks – pārvietošanās komforts un drošība vai degvielas patēriņš.

Kādi braukšanas paradumi paātrina ziemas riepu nodilumu?

Rēķinies, ka agresīvs braukšanas stils (asi pagriezieni, strauja paātrināšanās un bremzēšana, sānslīde) ziemas riepām liks nolietoties ievērojami ātrāk, turklāt, šādi braucot, Tu vari saņemt visai pamatīgu sodu. Arī braucot lielā ātrumā, riepas ātrāk dilst, jo tās ievērojami uzkarst. Aizmirst nevar arī par atbilstošu spiediena līmeni riepās, citādi tās nodils nevienmērīgi, un riepām var rasties dažādi cita veida bojājumi.

Vai ar ziemas riepām drīkst braukt arī vasaras mēnešos?

Jā, teorētiski to vari darīt, proti, izmantot ziemas riepu komplektu kaut 365 dienas gadā, tomēr šādu praksi mēs neiesakām. Iemesls tam ir visai loģisks – temperatūrai kļūstot siltākai par septiņiem grādiem pēc Celsija, ziemas riepa sāk strauji dilt, jo tai ir mīkstāks gumijas sastāvs, un arī veiktspēja samazinās. Līdz ar to braukšana kļūs ne vien nedrošāka, bet arī izšķērdīgāka. Vēl viens svarīgs aspekts, kas jāliek aiz auss autobraucējiem, kuri izmanto radžotas ziemas riepas – tās ir atļautas no 1. oktobra līdz 1. maijam.

Padomi, kas palīdzēs ziemas riepām kalpot ilgāk

Lai riepu mūžs būtu pēc iespējas ilgāks un Tu līdz ar to ietaupītu, ir svarīgi ziemai paredzētās riepas izmantot tikai piemērotos laikapstākļos, proti, ziemā. Kāpēc? Jo tās tiek izgatavotas no mīkstākas gumijas, salīdzinot ar vasaras riepām, tādējādi, izmantojot tās siltā laikā, ziemas riepas ievērojami ātrāk nodilst – tās gluži vienkārši nav piemērotas šādiem laikapstākļiem.

Tieši tāpēc arī ir ieteicams atsevišķi iegādāties divus atsevišķus riepu komplektus (gan ziemai, gan vasarai). Pieejamas ir arī vissezonas jeb visiem gadalaikiem paredzētās riepas, un sākotnēji tas var šķist kā patiešām izdevīgs risinājums. Tomēr ilgtermiņā aina ir gluži citāda – atsevišķi ziemas un vasaras riepu komplekti praktiski vienmēr kalpo ilgāk nekā vissezonas riepas, un arī to veiktspēja katrā no sezonām būs augstāka. Vēl viens ļoti svarīgs faktors ir riepu optimāla uzglabāšana un ekspluatācija – ja riepas tiek atbilstoši uzglabātas un braukšanas laikā nepiekop agresīvu stilu, tās kalpo daudz ilgāk.

Kā pareizi uzglabāt ziemas riepas?

Tāpat kā dažādiem produktiem ir nepieciešami noteikti apstākļi, piemēram, zema temperatūra vai sausa, tumša vieta, arī riepām ir konkrēti apstākļi, kuros tās jāuzglabā. Laikā, kad riepas netiek lietotas, tās nepieciešams pasargāt no:

 • Pārāk liela mitruma – ja uzglabāšanas vietā uz riepām sāk parādīties kondensāts, mitruma līmenis ir pārāk augsts, un tas nāks par ļaunu riepām;
 • Nepiemērota temperatūra un saules gaisma (UV stari) – uzglabājot riepas pārāk siltā vietā, kā arī lokācijā, kur riepām piekļūst tieši saules stari, pastāv visai liela iespēja, ka riepas sāks plaisāt un līdz ar to kļūs neizturīgas un nepiemērotas turpmākai lietošanai. Arī tad, ja riepas atrodas pārāk zemā temperatūrā, tās zaudē savu kvalitāti, jo var mainīt struktūru un formu.

Kāda ir piemērota temperatūra auto riepu uzglabāšanai? Tai katrā ziņā nevajadzētu būt lielākai par 15 grādiem un zemākai par nulle grādiem pēc Celsija. Ļoti optimālas vietas riepu uzglabāšanai ir pagrabi un automašīnu darbnīcas. Attiecīgajās lokācijās ir minimāla temperatūras maiņa, riepas neietekmēs tieši saules stari, un arī temperatūras amplitūda lielākoties būs piemērota.

Kādos gadījumos labākā izvēle ir ziemas riepas ar radzēm?

Meklējot riepas ziemai, viena no galvenajām izvēlēm, kas jāveic – pirkt riepas ar vai bez radzēm? Kā jau priekšā saka nosaukums, radžotajās ziemas riepās ir speciālas radzes, un to uzdevums ir nodrošināt vēl labāku saķeri ar ceļa segumu. Šāds risinājums ir īpaši piemērots, pārvietojoties pa apledojušiem un sniega klātiem ceļiem, jo tieši uz šādiem segumiem radžotas riepas nodrošina īpaši drošu un komfortablu pārvietošanos. Līdz ar to loģiski, ka šādas riepas visbiežāk izvēlas cilvēki, kuri bieži brauc pa lauku ceļiem, kas netiek tīrīti tik bieži; tāpat radžotas riepas ir ļoti piemērotas tiem autovadītājiem, kuri ir ar salīdzinoši nelielu pieredzi, jo tās piedāvā lielāku stabilitāti uz ceļa.

Tomēr arī radžotām riepām ir savi trūkumi. Pirmkārt, pārvietojoties ar tām pa asfaltu, bruģi vai citu cietu segumu, šādas riepas uzvedas daudz skaļāk un var nodarīt bojājumus ceļa segumam. Ja esi paredzējis ceļot, ņem vērā, ka radžotas riepas vairākās Eiropas Savienības valstīs ir aizliegtas, bet pie mums, Latvijā, tās drīkst izmantot tikai laika posmā no 1. oktobra līdz 1. maijam.

Jaunas vs lietotas riepas – kas jāņem vērā?

Daļai cilvēku patīk iegādāties lietotas riepas, un nav noslēpums, kādēļ – tā iespējams ietaupīt, jo lietotu vasaras un ziemas riepu cenas, protams, ir zemākas. Tomēr par labu jaunām riepām spēlē vairāki plusi:

 • Netiek pirkts kaķis maisā – pērkot lietotas riepas, nekad nav iespējams zināt, vai tām nav kāds neredzams vai ļoti grūti pamanāms defekts, piemēram, bojāta riepas konstrukcija;
 • Jaunas riepas kalpo ilgāk – jaunas preces kalpo ilgāk nekā lietotas, un izņēmums nav arī riepas. Tādējādi, lai gan pirkšanas brīdī lietotu riepu iegāde ļauj nedaudz ietaupīt, ilgtermiņā tomēr būsi ieguvējs, ja pirksi labas ziemas riepas, kuras vēl neviens nav izmantojis;
 • Jaunām riepām ir pieejama garantija – pērkot jaunas riepas, brāķēta prece noteikti nav tas, par ko Tu domā. Tomēr tas ir neizbēgami, ka ļoti reti, bet kāda no riepām var būt ar kādu slēptu defektu, kuru uzreiz nav iespējams pamanīt un kas atklājas tikai laika gaitā. Pērkot lietotas riepas, šādos gadījumos neatliks nekas cits kā pirkt jaunu riepu, bet, ja būsi iegādājies jaunas riepas, varēsi izmantot garantijas sniegtās iespējas.

Kā redzi, jaunu riepu iegāde izceļas ar vairākām būtiskām priekšrocībām, tāpēc, lai gan sākotnēji to iegāde saistās ar lielākiem tēriņiem, ir tā vērts ieguldīt nedaudz vairāk naudas, lai saņemtu augstāku kvalitāti un garantijas priekšrocības.

Kur vislabāk iegādāties auto riepas?

Ja esi nolēmis, ka arī Tu savu automobili vēlies aprīkot ar jaunām ziemas riepām, aktuāls kļūst jautājums ne tikai par to, kādas ziemas riepas izvēlēties, bet arī – kur pirkt ziemas riepas? Iespējas ir daudz un dažādas, jo riepas var atrast teju visur, sākot no hipermārketiem un beidzot ar specializētiem riepu veikaliem un servisiem; tāpat visai izplatīti ir dažādi internetveikali. Ļoti iespējams, ka labākā izvēle ir specializētie interneta veikali – tajos tiek piedāvātas riepas no uzticamiem ražotājiem, un interneta veikaliem ir vēl kāda svarīga priekšrocība. Proti, tajos riepas nereti pieejamas par ļoti izdevīgām cenām, un Tu vari ietaupīt ne tikai naudu, bet arī laiku, jo pasūtījumu iespējams veikt jebkurā diennakts laikā, bet mājaslapā var iepazīties ar būtiskākajiem riepu parametriem.

Turklāt mēs, Riepas1, piedāvājam īpaši operatīvu un izdevīgu riepu piegādi; klientiem riepas tiek piegādātas bez maksas vienas līdz divu darba dienu laikā visā Latvijā. Ja tomēr pārdomāsi, 14 dienu laikā pasūtījumu varēsi atgriezt, saņemot atpakaļ iztērēto naudas summu. Jāpiebilst, ka ļoti rūpīgi izturamies pret riepu uzglabāšanu, atlasām tieši Latvijas apstākļiem piemērotu produkciju, kā arī rūpējamies, lai plašajā klāstā vienmēr būtu ziemas riepas R15, ziemas riepas R16, ziemas riepas R17, un visos pārējos izmēros. Savukārt, ja vajadzīga arī ziemas riepu maiņa, tai vari pieteikties kādā no Riepas1 vai mūsu sadarbības partneru servisiem, un par piegādi līdz attiecīgajam servisam parūpēsimies mēs paši!

​​Ziemas riepu akcijas – lielisks veids, kā ietaupīt

Kā jau teju visām precēm, arī ziemas riepām mēdz būt pieejamas dažādas akcijas. Visai bieži tās tiek piedāvātas nesezonā, proti, vasarā, pavasarī vai rudenī. Tomēr, pērkot riepas ar akciju, padomā par šādiem aspektiem:

 • Konkrētā riepu modeļa turpmākā pieejamība – dažkārt akcijas tiek piedāvātas precēm, kas noliktavā palikušas vien dažos eksemplāros. Rēķinies, ka auto riepas var piemeklēt arī kāds defekts vai bojājums, tāpēc, ja redzi labas riepas par ļoti vilinošu cenu, taču tās noliktavā palikušas gaužām maz, labāk iegādājies vismaz dažas riepas rezervē;
 • Riepu kvalitāte un zīmols – iegādāties riepas ar atlaidi nav vērts, ja tās ir nekvalitatīvas un to ražošanu veic nezināms zīmols.

Bet, ja ziemas riepu akcija piedāvā iegādāties labas riepas par vēl labāku cenu, droši veic pirkumu, jo ilgtermiņā būsi tikai ieguvējs!

Lasīt vairāk

Meklēt riepas