Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Riepas ceļojumam ar motociklu: kā izvēlēties?

Riepas ceļojumam ar motociklu: kā izvēlēties?

Vasara, protams, ir vispiemērotākais laiks ceļojumiem, tajā skaitā ar motociklu.

Lai brauciens izvērstos patīkams, ir svarīgi izvēlēties pareizas, konkrētajam ceļojuma piemērotas riepas, kas spēj nodrošināt ne tikai vairāk komforta brauciena laikā, bet arī zemākas tā izmaksas.

Parametri, kas jāņem vērā

Būtībā, izvēloties riepas ceļojumam, ir svarīgas trīs lietas: nobraukums, komfortabla vadāmība un laba saķere gan ar sausu, gan, vēl jo vairāk, slapju ceļu. Kaut arī ražotāji pastāvīgi izstrādā jaunus gumijas maisījumus, kas uzlabo riepu veiktspēju kopumā, labāka saķere joprojām nozīmē mazāku nobraukumu un otrādi. Līdz ar to, galvenais uzdevums ir atrast kompromisu starp šiem diviem parametriem, izvēloties attiecīgajiem ekspluatācijas apstākļiem piemērotāko produktu.

Izvēloties moto riepas ceļojumam, jāņem vērā sekojoši aspekti:

  •        izmērs;
  •        plānotais brauciena attālums;
  •        ceļa segums, pa kādu pārsvarā paredzēts pārvietoties;
  •        motocikla, braucēja un bagāžas svars.

Cruiser/Touring motociklu riepas

Kā zināms, dažādiem mērķiem un dažādiem motocikliem ir paredzētas atšķirīgas riepas. Garu pārbraucienu gadījumā visdrīzāk tiks izvēlēts Cruiser vai Touring tipa motocikls, un attiecīgi piemeklētas tiem paredzētās riepas. Otra opcija ir Dual Sport riepas, kas gan ir domātas sportiskākai braukšanai un garos ceļojumos ātrāk nodils.

Cruiser/Touring motociklu riepas ir piemērotas braukšanai gan pa asfaltu, gan nelīdzeniem zemes ceļiem, ar stiprām sānu malām un ražotas no diezgan cietas gumijas, lai nodrošinātu izturību pret nodiluma veidošanos. Tās ir izturīgas un ar augstu kravnesību, jo paredzētas smagiem motocikliem un smagas bagāžas pārvadāšanai, taču nav domātas braukšanai ļoti lielā ātrumā un strauju pagriezienu izdarīšanai. Cruiser/Touring riepu protektors ir universāls un izstrādāts strauji mainīgiem ceļa apstākļiem: asfaltam, slapjam ceļam, smiltīm utt.

Motocikla svaram ir nozīme

Motociklu riepas tiek izstrādātas atbilstoši Eiropas riepu un disku tehniskās organizācijas (ETRTO) norādītajiem parametriem, kas tiek noteikti, ņemot vērā slodzi uz katru no konkrēta motocikla modeļa asīm. Savukārt riepu ražotāji, izstrādājot riepas, vadās pēc šiem datiem. Tāpēc lietotāji var izvēlēties jebkura zīmola riepas, ņemot vērā savam motociklam atbilstošo izmēru, kravnesību un ātruma indeksu. Ja šie skaitļi, ko iespējams atrast uz aizmugurējās dakšas vai lietotāja instrukcijā ir zināmi, vajadzīgās riepas ir pavisam vienkārši atrast, izmantojot moto riepu meklētāju.

Drošībai uz slapja ceļa izvēlieties viena ražotāja riepas!

Tāpat, kā automašīnu riepām, arī moto riepām ļoti svarīga ir veiktspēja tieši slapjā laikā. Atšķirība ir tā, ka moto riepas tiek izstrādātas pārī, un no priekšējās riepas spējas novadīt ūdeni ir atkarīgs tas, pa kādu segumu brauks aizmugurējā. Dažas priekšējās riepas novada ūdeni uz sāniem, bet citas uz aizmuguri. Tāpēc montēt atšķirīgu ražotāju un modeļu riepas uz viena motocikla nav īpaši laba doma.

Pareizs spiediens riepās – drošības un ilgmūžības pamats

Optimālais gaisa spiediens riepās tiek noteikts, ņemot vērā konkrēta motocikla modeļa slodzi uz katru no asīm. Ieteicamais spiediens var būt vai nu konkrēts skaitlis, vai arī noteikta amplitūda, atkarībā no tā, vai motocikls tiek izmantots ar kravu vai bez tās. Ir svarīgi ievērot ražotāja norādījumus, nevis eksperimentēt vai uzticēties citu padomiem, jo, galu galā, tieši gaiss, nevis gumija balsta gan motociklu, gan braucēju. Piemēram, pastāv uzskats, ka slapjā laikā spiedienu der samazināt, lai palielinātu kontakta laukumu un, līdz ar to, uzlabotu saķeri. Tomēr šādi rīkojoties protektora raksts izvērsīsies un saķere, tieši otrādi, kļūs vājāka.

Cik ilgi riepas kalpos?

Saprotams, ka pirms došanās ilgstošā braucienā, riepas vajadzētu nomainīt, lai ceļojuma laikā par to nav jādomā. Vienlaikus jāņem vērā, ka riepas ir paredzētas vidēji 10000-15000 kilometru nobraukumam, tāpēc, ja tiek plānots vēl garāks ceļojums, jāpadomā kur un kad varēs uzlikt nākamo riepu komplektu.

Mūsdienu moto riepās izmantotie materiāli ir ļāvuši būtiski palielināt riepu kalpošanas laiku. Tomēr nobraukums ir atkarīgs arī no jau minētās pareiza spiediena ievērošanas un individuālā braukšanas stila – strauja bremzēšana un bieža apstāšanās / braukšanas atsākšana liek riepām nodilt ātrāk.

Lielākoties riepas ir aprīkotas ar nodiluma indikatoru, pēc kā iespējams vadīties, lai nepalaistu garām riepu maiņas brīdi. Ja nodilums kļūst pārāk izteikts, pasliktinās saķere un palielinās akvaplanēšanas risks slapjā laikā. Tāpat riepas būtu jāmaina, ja to novecošanās pēc vairākām sezonām ir acīmredzama – pat ja protektora nodilums vēl ir normas robežās.

Un visbeidzot, atgādinām, ka moto riepas visērtāk ir iegādāties interneta veikalā Riepas1.lv, un saņemt tās ar drošu un ātru piegādi jebkurā sev vēlamā vietā. Savukārt jebkurus ar ceļojumam paredzētu moto riepu izvēli saistītus jautājumus iespējams uzdot zinošiem meistariem kādā no Riepas1.lv veikaliem-servisiem. Uz tikšanos!

Saistītie raksti