Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Vai esi gatavs astronomiskajam rudenim?

Vai esi gatavs astronomiskajam rudenim?

Rudens ir krāšņs gadalaiks, kas nes arī dažus izaicinājumus autovadītājiem – tumsa, lietus, pasliktināta redzamība. Kā saglabāt drošību uz ceļa rudenī un kad labāk nomainīt jaunas ziemas riepas?

Izaicinājumi autovadītājiem rudenī – vai esi gatavs tumšākajam gadalaikam?  

Pārejas starp gadalaikiem tiek iezīmētas dažādi – pēc kalendāra, astronomiski vai meteoroloģiski. Un, lai arī meteoroloģiski šī bija viena no garākajām piedzīvotajām vasarām, rudeni neviens nav atcēlis.

Astronomiskais rudens iestājas septembra beigās, drīz pēc tam sākas arī ziemas riepu sezona. Vai esi gatavs izaicinājumiem, ko tas nesīs? Piedāvājam īsu kontrolsarakstu!
 

Izaicinājums 

Risinājums

Tumsa

Pareizi noregulētas tuvās un tālās gaismas: pārbaudi, vai visas gaismas darbojas nevainojami.

Tāpat, rēķinoties ar tumsu, mašīnā jābūt līdzi atstarojošajai vestei, lai situācijā, kad būs nepieciešams tumsā apstāties ceļa malā, tu būtu labi redzams citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Neredzami gājēji

Jārēķinās, ka tumšā laikā gājēji saplūst ar apkārtējo vidi un ir īpaši grūti pamanāmi pat labi apgaismotos ceļa posmos. Pārliecinies, ka vējstikls ir dzidrs, tīrītāja slotiņas darbojas nevainojami un gaismas ir pareizi saregulētas.

Kā arī – ievēro ātruma ierobežojumus, jo riteņbraucēji uz ceļa var parādīties visnegaidītākajos mirkļos

Lietus

Labi piegulošas stikla tīrītāja slotiņas, kā arī pilnībā uzpildīta vējstiklu tīrītāja tvertne, lai nepieciešamības gadījumā operatīvi varētu notīrīt arī dubļus un citus netīrumus. Pārvietojoties lietū – ievēro šos padomus!

Dubļi

Lieto riepas ar sarežģītiem ceļa apstākļiem piemērotu protektora dziļumu. Īpaši slapjā rudenī ieteicams negaidīt līdz 1. decembrim un uzlikt ziemas riepas jau ātrāk, lai uzlabotu drošību uz slidena ceļa.

Pirmās salnas

Ziemas riepas, kas uzlabo saķeri ar ceļa segumu arī tad, ja tas ir viegli apledojis. Ziemas riepas ar radzēm gan nav obligātas.

Pārliecinies, ka mašīnā ir arī saudzīgs ledus skrāpītis un slotiņa.

Atkala jeb melnais ledus

Ziemas riepas, kas automašīnu droši noturēs arī uz slidena ceļa, apledojušiem tiltu pārvadiem.

Temperatūras svārstības

Pa dienu – vasara, naktī – ziema. Krasas temperatūras svārstības ietekmē riepu gumijas cietību, tādēļ ziemas riepas rudenī ir drošāks risinājums nekā vasaras.

Temperatūras svārstību dēļ arī jārēķinās ar lielāku iespēju, ka aizsvīdīs logi – pārbaudi, vai ventilators, kas pūš uz vējstiklu, darbojas nevainojami, un noteikti paķer līdzi kādu kokvilnas vai mikrošķiedras lupatiņu, ar ko no rīta notīrīt sānu spoguļus.

Pazemināta gaisa temperatūra

Ziemas riepas ieteicams uzlikt tad, gad vidējā gaisa temperatūra vairs nepārsniedz +7 grādus pēc Celsija. Piemēram, ja pa dienu lutina saulīte un +15, bet naktī vietām jau parādās salnas, tad var sākt apsvērt iespēju uzlikt ziemas riepas.

Lapas uz ceļa

Tiem, kas ikdienā brauc pa bruģi, rudens noteikti saistās arī ar slidenu lapu klājumu uz braucamās daļas. Tāpēc šādos posmos jāsamazina ātrums un jāievēro īpaša piesardzība.

Kādas riepas būs piemērotākās braukšanai rudenī?

Kaut arī rudens ne vienmēr ir auksts un saliem bagāts, tas vienmēr ir tumšs, nepastāvīgs, mainīgs un visnotaļ slapjš. Tādēļ ir rūpīgi jāseko līdzi laika ziņu prognozei un jāizvēlas piemērotākais brīdis, lai uzliktu ziemas riepas. Ja laiks ir vēss, slapjš un tiek prognozētas salnas un atkala, zini – ir īstais brīdis apkalt savu kumeliņu ar ziemas pakaviem. Bez tam – kurš uzliek ziemas riepas krietni pirms 1. decembra, tas nestāv servisā bezgalīgās rindās pēdējā novembra nedēļā.

Foto: Shutterstock.com

Kādas priekšrocības sniedz ziemas riepas rudenī

  • Piemērotas aukstam laikam, līdz ar to mīkstākā gumija saglabās labu saķeri ar ceļu.
  • Izaicinošiem apstākļiem piemērots protektora zīmējums, kas veidots tā, lai izspiestu ūdeni, sniegu un dubļus, saglabājot labu saķeri ar ceļa segumu.
  • Uzlabota drošība agros rītos, kad var būt salna vai atkala. Vasaras riepas rudenī vislabāk der vien pārbraucieniem saulainā dienas vidū, kad apstākļi līdzinās vasarai.
  • Uzlabota drošība agros rītos, vedot, piemēram, bērnus uz skolu. Tieši agrie rīti ir rudens lielākais izaicinājums – šoferi ir vēl nedaudz miegaini, pa ceļa malām slāj samiegojušies bērni un pusaudži, ceļa segums – neparedzams, jo var būt arī slapjš vai apledojis. Šādās reizēs noder katrs papildu drošības elements.

Ja meklē jaunas ziemas riepas par labāko cenu vai lētas ziemas riepas, kas derēs tieši tavam auto, ielūkojies interneta riepu lielveikalā Riepas1.lv – visplašākais klāsts visdažādākajām vajadzībām.
 

Meklēt ziemas riepas

Saistītie raksti