5 padomi drošai braukšanai lietū
Braucot ar automašīnu lietū, liela nozīme ir drošībai, jo saķere kļūst sliktāka. Esam apkopojuši piecus padomus, kas Tev ļaus labāk sagatavoties braukšanai lietū!
5 padomi, lai pārvietošanās lietū būtu droša
Kā jau mums visiem labi zināms, laikapstākļi Latvijā ir ļoti mainīgi un daudzveidīgi – no rīta mūs var lutināt silts gaiss un saule, bet vakarpusē pēkšņi pārsteigt pērkona negaiss ar pamatīgām lietusgāzēm. Atkarībā no laikapstākļiem, jāpielāgo arī savs braukšanas stils, tāpēc šajā bloga rakstā pastāstīsim, kā droši pārvietoties lietū un cik lielu nozīmi šajā aspektā ieņem vasaras riepas.
Samazini braukšanas ātrumu
Viens no pašiem svarīgākajiem aspektiem. Ņemot vērā, ka mitrā seguma dēļ vasaras riepas nespēj nodrošināt tikpat labu saķeri kā uz sausa seguma, palielinās gan bremzēšanas ceļš (līdz pat 70%), gan risks zaudēt kontroli, tādēļ lietus laikā nepieciešams braukt ievērojami lēnāk – tiek uzskatīts, ka ātrumu vajadzētu samazināt par aptuveni trešdaļu. Turklāt ātruma palielināšana un samazināšana jāveic mērenāk, lai nezaudētu kontroli pār auto, un pilnīgi noteikti aizmirsti par straujiem manevriem!
Pagarini distanci ar priekšā braucošajiem transporta līdzekļiem
Ņemot vērā bremzēšanas ceļa palielināšanos, arī distance ar priekšā esošajiem transporta līdzekļiem ir jāpalielina. Turklāt, ja lietusgāzes ir spēcīgas, esot pārāk tuvu priekšā braucošajai automašīnai, būtiski var samazināties arī redzamība ūdens šļakatu dēļ, un īpaši aktuāli tas ir gadījumos, ja priekšā brauc autobuss, fūre vai kāds cits kravas transports. Šī paša iemesla dēļ iespēju robežās vajadzētu izvairīties arī no apdzīšanas.
Foto: Shutterstock.com
Riepām jābūt teju perfektā stāvoklī
Vienmēr atceries, ka tieši riepas ir tās, kas nodrošina transportlīdzekļa saķeri ar ceļa segumu, tāpēc to kondīcija ir ļoti svarīga. Pirmkārt, regulāri pārbaudi gaisa spiedienu riepās, un, otrkārt, seko līdzi tam, vai riepu protektora dziļums ir pietiekams. Ja protektora dziļums ir nodilis tiktāl, ka sasniegta pieļaujamā minimuma robeža, zini – laiks automašīnas riepas mainīt. Īpaši labus rādītājus uz mitra ceļa seguma uzrāda vasaras riepas, kurām ir virzienveida protektors – tām ir gan paaugstināta akvaplanēšanas pretestība, gan laba saķere arī uz mitra seguma. Uzmanību ieteicams pievērst arī riepu marķējumam, jo viens no parametriem ir tieši saķere uz slapja ceļa seguma. Kopā ir 7 dažādas saķeres klases, no kurām A izceļas ar vislabākajiem rādītājiem, savukārt G klases līmeņa riepām saķere ir vissliktākā.
Seko līdzi bremžu stāvoklim
Tāpat kā riepas, arī bremzes ir ļoti būtiska ritošās daļas komponente, kurai ir nozīme gan lietainā laikā, gan jebkurā citā brīdī, tāpēc vienmēr seko līdzi tam, vai ar bremzēm viss ir kārtībā, proti, bremžu diski nav nodiluši, bremžu eļļa ir pietiekamā līmenī utt. Starp citu, svarīgi ir sekot līdzi arī tam, vai bremžu šķidruma koncentrācija ir pietiekamā līmenī, jo bremžu šķidrumā mēdz nonākt ūdens, un, ja tā īpatsvars pārsniedz 3%, bremžu darbība kļūst ievērojami sliktāka, kā arī veicina bremžu sistēmas koroziju jeb, tautas valodā runājot – rūsēšanu.
Foto: Shutterstock.com
Parūpējies par redzamību
Lietus laikā noteikti jāizmanto vējstiklu tīrītāji, pielāgojot to režīmu lietus intensitātei. Taču, lai vējstiklu tīrītāji jeb slotiņas kalpotu godam, laiku pa laikam jāpārbauda to stāvoklis, jo nolietoti tīrītāji ir ne tikai mazāk efektīvi, bet arī var sabojāt logus. Vēl viena problēma, kas mēdz piemeklēt lietus laikā – logu aizsvīšana, taču ar to veiksmīgi iespējams cīnīties, ieslēdzot kondicionieri. Ja šādas opcijas nav, vari atvērt kādu no sāna logiem, taču tādā gadījumā jārēķinās, ka lietus var nokļūt automašīnas salonā. Aizmirst, protams, nevar arī par gaismām – smalkā lietū noderīgi būs miglas lukturi, savukārt spēcīgā lietū labāk izmantot dienas lukturus.