Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kā sagatavot automašīnu rudens sezonai?

Kā sagatavot automašīnu rudens sezonai?

Rudens un ziema – skaists laiks, kas nāk ar saviem izaicinājumiem. Tādēļ šoreiz – par ko ir jāpadomā, gatavojoties aukstajai sezonai, un kā jāaprīko sava automašīna.

Piecas lietas, par ko domāt pirms rudens


Dzīvojot Eiropas ziemeļu daļā, ikdiena un plāni primāri jāpakārto laikapstākļiem un gadalaikam. Tās ir ierastas rūpes, par kurām silto zemju iemītnieki pat nenojauš. Taču, kā mēdz teikt Islandes iedzīvotāji – nav nepiemērotu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Tas pats attiecināms arī uz automašīnām, tāpēc – 5 vienkāršas lietas, par ko jāpadomā, lai pilnvērtīgi sagatavotu savu automašīnu rudens un ziemas sezonai!

Riepas. 

Visu mašīnu alfa un omega aukstajā sezonā – labas ziemas riepas. Rudens ir laiks, kad sākas ziemas riepu sezona. Teorētiski ziemas riepas var būt uzliktas visu gadu. No drošības viedokļa tas ir atļauts. Taču finansiāli tas nebūs diez ko izdevīgi – lētas ziemas riepas vai dārgas – karstajā laikā tās nodilst daudz ātrāk nekā siltajam laikam paredzētās vasaras riepas, tāpēc būs jāmaina biežāk. Galvenais, ko atcerēties – ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra, minimālais protektora dziļums – joprojām 4 mm.

Gaismas. 

Ja vasarā vēl kaut kā varēja izšļūkt, tad rudens sezonā gan par to ir jāparūpējas – visām gaismām jābūt darba kārtībā un saregulētām pareizi. To var izdarīt jebkurā autoservisā nieka 20 minūšu laikā. Krēslas stundas ir garas, tumsa iestājas arvien ātrāk, tādēļ ir kritiski svarīgi nodrošināt sev maksimāli labu redzamību.

Logu tīrītāji. 

Vēl viens svarīgs redzamības nodrošināšanas aspekts – logu tīrītāju slotiņas. Rudeņos, kad krēslas stundā sāks līņāt, tām būs īpaši svarīga nozīme drošības saglabāšanā uz ceļa. Pārbaudi un nomaini laikus, ne tad, kad secināsi, ka tumsā un lietū redzēt neko nevar.

Aprīkojums ārkārtas situācijām. 

Tas, kas salikts automašīnas bagāžas nodalījumā, rokās nav jānes, tāpēc nav vērts prātot par to, ko vajadzēs vai nevajadzēs – labāk lai ir VISS – rezerves ziemas riepas (labi, viena), piepīpētāja vadi (starp citu, ir pieejami arī vadi ar barošanas avotu, līdz ar to nebūs jāgaida palīdzība no garāmbraucējiem), sniega slotiņa, lāpsta (gan dubļiem, gan sniegam), ledus skrāpītis, mikrošķiedras vai kokvilnas drāna (lai miglas rītos notīrītu spoguļus vai, braucot pa dubļainiem ceļiem, vēlāk notīrītu dubļus). Der arī pārcilāt prātā iepriekšējo gadu pieredzi – vai bija situācijas, kad kaut kā akūti trūka? Domkrats? Pumpis? Lukturis? Pleds? Arī tas viss ērti ietilps bagāžas nodalījumā!

Stilierīces ārkārtas situācijām. 

Mūsdienās mobilais tālrunis pilda teju visas iespējamās saziņas un uzziņas funkcijas – zvani, ziņas, GPS, kartes, informācijas meklēšana utt. Tieši tādēļ mašīnā noteikti ir jābūt mobilās ierīces uzlādes vadam, lai galvenā saziņas ierīce allaž varētu tikt uzlādēta. Tāpat ieteicams uzrakstīt uz lapiņas svarīgākos tālruņa numurus un iemest mašīnas cimdu nodalījumā. Tā neaizņems ne daudz laika, ne vietas, bet – ja reizē pievils gan mobilā tālruņa, gan automašīnas akumulators, šī var būt vienkāršākā iespēja, kā sazināties ar palīgiem. Tāpat ir pieejamas ierīces, kas ļauj uzlādēt mobilo tālruni ar kinētisko enerģiju – pārdesmit minūšu sparīgas spoles griešanas, un sakari uz brīdi tiks atjaunoti.

Foto: Shutterstock.com 

Ko nav vērts ņemt līdzi?

Latvija nav tik liela, lai būtu vērts mašīnā vadāt līdz ūdens attīrīšanas ierīci, trīs dienu izdzīvošanas komplektu, telti vai portatīvo grilu. Tāpat rudens un ziemas sezonā nenoderēs ierīces, kuru uzlādei nepieciešamas saules baterijas.

Kādas ziemas riepas izvēlēties?

Neatkarīgi no laika un ceļa apstākļiem tieši labas ziemas riepas ar radzēm vai bez tām palīdzēs izbraukt no sliktiem ceļiem un atgriezties civilizācijā, tikt pāri slideniem ceļu posmiem, izbraukt cauri peļķēm un pārvarēt sniegputeņa radītās grūtības. Tāpēc ziemas riepas viennozīmīgi ir svarīgākā lieta ziemas sezonas izdzīvošanas komplektā. Kā allaž – sev piemērotākās ziemas riepas meklē riepu interneta lielveikalā riepas1.lv.


Meklēt ziemas riepas

Saistītie raksti