Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Atjaunotas riepas gada aukstākajam periodam – risks iegrābties vai laba iespēja ietaupīt?

Atjaunotas riepas gada aukstākajam periodam – risks iegrābties vai laba iespēja ietaupīt?

Nav noslēpums, ka automašīnas uzturēšana ir dārgs prieks. Viena no lielākajām un drošības ziņā būtiskākajām kategorijām – riepas.

Vai ir iespējams ietaupīt, izvēloties atjaunotas riepas ziemas mēnešiem? Ar ko ir jārēķinās? Cik ilgi tās kalpos? Par to visu nedaudz sīkāk – tālāk.

Meklēt riepas

Ar ko atšķiras jaunas riepas no atjaunotām?

Atjaunota riepa būtībā ir lietota riepa, kurai noņemta nodilusī virsējā kārta līdz kordiem, atstājot vien pašu riepas karkasu, kura mūžs ir garāks, un uzliekot jaunu protektora virsmu. Vienkāršoti to var salīdzināt ar labiem apaviem, kuriem nodilusi tikai zole – to nomainot pret jaunu, apavus var nēsāt vēl pāris sezonu!

Atjaunotu riepu priekšrocības
 • Cena – atjaunotas riepas būs vidēji par 40% lētākas nekā jaunas riepas.
 • Videi draudzīga domāšana – piešķirot riepai otru mūžu, tiek samazināts izmesto atkritumu daudzums.
 • Tiek atjaunotas tikai tās riepas, kuru karkass ir pietiekami labā stāvoklī, lai kalpotu vēl kādu laiku. Karkasa stāvoklis tiek rūpīgi pārbaudīts, pirms tiek izlemts, vai riepa ir derīga atjaunošanai. Pretējā gadījumā tā tiek nodota pārstrādei.
Atjaunotu riepu trūkumi
 • Lielāks trokšņu līmenis nekā jaunām riepām.
 • Zemāka bremzēšanas efektivitāte nekā jaunām riepām.
 • Sliktāka vadāmība.
 • Atjaunotu riepu kordiem būs īsāks mūžs, jo tie ir “noguruši”.
Kā notiek riepu atjaunošana?

Lai radītu atjaunotas riepas, ir jāveic trīs darbības – vecās riepas attīrīšana (beršana), pārbaude un labošana, kā arī pati atjaunošana.
1. Beržšana – vispirms tiek noņemts protektors, pēc tam ar īpašu aprīkojumu tiek tīrīts riepas karkass, īpašu uzmanību pievēršot karkasa bojātajām vietām.
2. Labošana – visas bojātās riepas daļas (piemēram, josta, kordi) tiek aizstātas ar jauniem materiāliem.
3. Atjaunošana – visa riepa tiek pārklāta ar jaunas gumijas kārtu. Šī ir datorizēta procedūra, lai nodrošinātu maksimālu precizitāti.

Pēc atjaunošanas riepas tiek arī pārbaudītas, lai noteiktu, vai viss ir kārtībā un riepas ir derīgas ekspluatēšanai uz ceļa.

Foto: Riepas1.lv veikals–serviss  Rīgā, Jūrmalas gatvē 3a

Kas vēl jāzina par atjaunotām riepām?
 • Atjaunotās riepas pārsvarā tiek lietotas kravas automašīnām – ražotāji, radot kravas automašīnu riepas, jau iepriekš paredz, ka tās varētu kalpot vairākus mūžus. Kā arī – kravas automašīnu riepas ir lielas un dārgas, līdz ar to atjaunošana būtiski samazina izmaksas, paildzina kalpošanas laiku, kā arī palīdz samazināt atkritumu daudzumu.
 • Vieglajām automašīnām tiek izmantoti vien 12% no visām atjaunotajām riepām. Pārējie – kravas automašīnām.
 • Atjaunot var gan ziemas, gan vasaras riepas, taču ieteicams labāk izvēlēties riepas, kas paredzētas ziemai, jo īpaši karstās vasarās uzlīmētā kārta var sākt atslāņoties. Ziemā temperatūra ir zemāka, līdz ar to tas nedraud.
 • Vieglajām automašīnām atjaunotās ziemas perioda riepas ir vērts iegādāties tad, ja ikdienā veicamie attālumi nav lieli. 
 • Jebkuras riepas, pat jaunas, dabiski noveco. Līdz ar to, ja jāveic niecīgi attālumi, svētdienas braucējam atjaunotas riepas ir ekonomiski izdevīgāks risinājums, savukārt tie, kas ikdienā brauc ļoti daudz, noteikti pamanīs, ka atjaunotās riepas mūžs tomēr ir nedaudz īsāks, līdz ar to biežāk nāksies mainīt un ekonomiski tas īsti vairs neatšķirsies no jaunu riepu iegādes, kas kalpos nedaudz ilgāk.
Ko izvēlēties?

Jaunas vai atjaunotas riepas, kas paredzētas, lai pārvietotos ziemas apstākļos – tas ir katra paša ziņā. Mūsdienu tehnoloģijas ir pietiekami tālu progresējušas, lai varētu teikt, ka arī atjaunotas riepas var būt kvalitatīvas. Taču tās noteikti nekad nebūs tik labas kā jaunas. Iespējas ir dažādas. Atjaunotas riepas var iegādāties, ja ir vēlme ļoti ietaupīt uz riepu iegādi, taču nevajag no tām gaidīt tik pat labu sniegumu kā no jaunām riepām.

Ja arī tev ir nepieciešamas jaunas vai atjaunotas riepas, doties uz Riepas1.lv – tur ir visplašākais dažādu riepu klāsts un vispieredzējušākie speciālisti, kas ieteiks katram piemērotāko risinājumi.

Saistītie raksti