Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Ko iesākt ar lietotām automašīnas riepām?

Ko iesākt ar lietotām automašīnas riepām?

Vai zini, ko iespējams iesākt ar nolietotām automašīnas riepām? Varianti patiesībā ir daudz un dažādi – lasi tālāk un noskaidro, kā riepām piešķirt otru elpu!

5 veidi, kā lietderīgi izmantot nolietotas riepas

No visām automašīnas detaļām, kas mēdz nodilt un ir regulāri jāmaina, riepas noteikti ir pirmajā vietā. Un, sākoties vasaras sezonai un siltam laikam, automašīnām tiek uzliktas jaunas vasaras riepas. Bet ko iesākt ar vecajām, ja atrastas labas un lētas vasaras riepas? Par to šajā rakstā!

Kur nonāk lietotas vasaras riepas?

Būtībā ir divi galvenie scenāriji, kas notiek ar vecām riepām:
tās tiek nodotas riepu savākšanas punktā un pēc tam tiek nosūtītas otrreizējai pārstrādei,
var mēģināt dot dažām riepām otru mūžu un izmantot kā kaut ko pilnīgi citu – dārza galdiņu, šūpoles u.tml. 

Cik vecas riepas var lietot satiksmē? Ne vecākas par 10 gadiem kopš ražošanas datuma neatkarīgi no lietošanas intensitātes un protektora dziļuma.
 Foto: Shutterstock.com

Otrreizējā pārstrāde

Ja riepas savu mūžu ir nokalpojušas un ir iegādātas jaunas vasaras riepas, vecās var nodot otrreizējai pārstrādei. Privātpersonas vienu reizi gadā vienu četru riepu komplektu var nodot pārstrādei pilnīgi bez maksas. Par to, kur vecās riepas iespējams nodot, jau nesen rakstījām – atbildi uz šo jautājumu atradīsi mūsu bloga rakstā “Kā pareizi utilizēt riepas, un kur tās nodot?”

Pārstrādei nodotās riepas tiek sasmalcinātas, tiek atdalīti metāla kordi un gumijas frakcija. Sakapātā gumija tiek sijāta, nodalot rupjākās frakcijas no smalkākajām. Pēc tam šī gumija tiek izmantota gan dažādām celtniecības vajadzībām, gan ražojot bērnu laukumu gumijas paklājiņus, buferus vai paliktņus. Tāpat daļa no šīs gumijas tiek izmantota jaunas gumijas ražošanai. Šādi tiek būtiski ietaupīti resursi, jo, piemēram, bērnu spēļu laukumu gumijas paklājiņi kļūst arvien populārāki, tādēļ šādi var izmantot ļoti lielu daudzumu vecu riepu.

Tāpat daļa riepu tiek izmantota arī enerģijas ražošanai, tās sadedzinot un tādējādi darbinot jaudīgas krāsnis un nodrošinot ar enerģiju gan slimnīcas, gan cementa rūpnīcas.

Lielbritānijā no lietotajām riepām tiek veidots ceļu segums, kas ir samērā nodilumizturīgs un būtiski samazina satiksmes radīto troksni.

Foto: Shutterstock.com

Otrreizēja izmantošana

Otrs veids, kā var izmantot lietotas riepas – dot tām jaunu funkciju. To bieži var redzēt ikdienā, piemēram, laivu piestātnēs vecas riepas tiek izmantotas kā aizsargbarjeras triecienu mazināšanai, tāpat tās var izmantot, lai veidotu teritorijas norobežojumu vai uzstādītu kādu elastīgu elementu bērnu spēļu laukumā.
 Foto: Shutterstock.com

5 idejas riepu otrreizējai izmantošanai

Bērnu šūpoles

Visvienkāršākais un populārākais veids – spēcīgs koks, izturīga virve un viena veca riepa. Šādas šūpoles bērnu nodarbinās uz ilgu laiku, kā arī attīstīs veiklību un lokanību. Tāpat pāris riepas var ierakt zemē zem šūpolēm, lai kritiena gadījumā mazinātu triecienu. Tiesa, nedrīkst aizmirst, ka arī kritieni un zilumi ir daļa no foršas bērnības!

Garāžas mēbeles

Pieskrūvējot pie riepas apaļu finiera plāksni, var iegūt funkcionālu galdiņu, savukārt savelkot izturīgas auklas vai gumijas režģi atvērumā, var izveidot ērtu un elastīgu krēsla sēžamdaļas pamatu. Pāris vecu riepu komplekti, nedaudz izveicības – un garāžas mēbeles gatavas!

Pufi vasarnīcai

Nav tā, ka riepas kā mēbeļu pamatu var izmantot tikai garāžā. Patiesībā – atkarībā no izmantotajiem materiāliem var izveidot pat pavisam smalkas mēbeles – atliek vien riepu pārvilkt ar audumu vai notīt ar raupju sizala auklu, lai iegūtu pavisam citu izskatu.

Rotaļlieta suņu voljērā

Lielu suņu saimnieki zina, ka šiem draugiem ir nepieciešamas fiziskas aktivitātes. Ja suns dzīvo voljērā, tad pāris riepas var padarīt suņa teritoriju interesantāku – uz riepām var gan pakāpties, lai redzētu tālāk, gan pa tām lēkāt un pat tās grauzt.

Teritorijas nožogojums

Dažādām trasēm un celiņiem uz garāžu riepu nožogojums piestāv gluži labi, atliek vien tās rūpīgi izvietot un glīti nostiprināt.

Kur meklēt jaunas vasaras riepas?

Kā allaž – plašākais riepu klāsts atrodams internetveikalā Riepas1.lv! Meklē šeit gan jaunas vasaras riepas, gan lētas vasaras riepas – plašajā klāstā atradīsi tieši to, kas nepieciešams. Iekūkojies tūlīt!

Meklēt riepas

Saistītie raksti