Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kā pareizi utilizēt riepas, un kur tās nodot?

Kā pareizi utilizēt riepas, un kur tās nodot?

Ne visi zina, ka riepas nav ieteicams glabāt atkritumu izgāztuvēs. Riepas var un vajag pārstrādāt, un riepu nodošana pieņemšanas punktos ir bez maksas!

Ko darīt ar nolietotajām auto riepām?

Riepas ir pieskaitāmas pie kaitīgajiem atkritumiem, jo to sadalīšanās periods dabiskā veidā ir ārkārtīgi liels. Tāpēc nav ieteicams tās atstāt atkritumu izgāztuvēs, vai vēl ļaunāk – izmest mežā. Par šādu rīcību var tikt pie pamatīgiem naudas sodiem līdz 700 eiro vērtībā un pat automašīnas konfiskācijas, no kuras riepas tikušas izkrautas. Pie tam, veselas auto riepas aizņem daudz vietas (1t ~ 17m3), kā arī riepas aprokot, formas dēļ tām caurumos paliek neizplūdis gaiss, un pēc laika tās var “uzpeldēt”, bojājot augsnes virskārtu. Tāpēc ir svarīgi tās nodot pārstrādei vai reģenerācijai. 

Riepu utilizācijā, tās pārstrādājot, tās tiek sasmalcinātas pulverī. Iegūto gumiju pulveri vēlāk var izmantot kā pildvielu jaunas gumijas ražošanā. Pulveri var izmantot arī citās nozarēs – ceļu būvē, celtniecībā, dažādu lietu izgatavošanā, piemēram, paliktņu un paklājiņu izgatavošanā. Tāpat pārstrādātām riepām var atrast citus pielietojumus.

AS “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis skaidro, ka “Aptaujas dati rāda, ka liela daļa iedzīvotāju – 61%, mainot riepas, vecās atstāj autoservisā. No autoservisiem riepas tiek nosūtītas pārstrādei. Taču 25% auto īpašnieku vecās riepas glabā garāžās vai mājās, nebaltām dienām ar domu, ka varbūt kādreiz tās noderēs. Ir būtiski, ka nolietotās riepas pēc kalpošanas laika beigām uzreiz tiek pārstrādātas, kas ļauj šo materiālu pilnvērtīgi izmantot jaunu izejvielu ražošanā. Ja riepas tiek ilgi glabātas, tās izžūst un ir neizmantojamas pārstrādei, un vienīgais izmantošanas veids ir sadedzināšana enerģijas ieguvei, piemēram, cementa ražošanas rūpnīcās”.

Veco riepu nodošana ir bez maksas?

Jā! Katrs iedzīvotājs gadā var nodot vienu četru riepu komplektu bez maksas. Šādas riepu pieņemšanas vietas ir visā Latvijā, un sev tuvāko var atrast vietnē: www.atkritumi.lv. Lapā pieņemšanas punktus var apskatīt kartē, izvēloties konkrētu atkritumu veidu sadaļā “šķirošana”.

Arī Riepas1 ir videi draudzīgs uzņēmums, kas aicina cilvēkus šķirot atkritumus un nodot vecās riepas. Rūpējoties par klientu ērtībām, nodot vecās riepas var Riepas1 servisos, kur mēs tās pēc tam nodosim pārstrādes punktos. Vienas riepas nodošanas cena ir 2 eiro par vieglo riepu, un 5eiro par kravas riepu, ko sastāda dabas resursu nodoklis un loģistikas izdevumi riepu nogādāšanai pārstrādei. Esiet atbildīgi, un rūpējieties par apkārtējo vidi!

Riepas1 aicina piedalīties akcijā “Nomet ziemas riepu un iebrauc vasarā!”Sākoties aktīvākai riepu maiņas sezonai, Latvijas Zaļais punkts aicina iesaistīties riepu nodošanas akcijā “Nomet ziemas riepu un iebrauc vasarā!”. Akcijas ietvaros no š.g. 16.aprīļa līdz 31.maijam katrs autovadītājs, kurš nodos nolietotās riepas zemāk minētajos šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumos, varēs piedalīties vērtīgu balvu izlozē no degvielas tirgotāja “Virši A”. Izlozes kārtībā būs iespēja laimēt vienu dāvanu karti 100 eiro vērtībā un divas dāvanu kartes 50 eiro vērtībā. Veiksmīgie dāvanu karšu ieguvēji tiks paziņoti gan Latvijas Zaļā punkta mājas lapā – www.zalais.lv, gan informēti personīgi.     

Piedalīties izlozē var, nododot autoriepas šajās pieņemšanas vietās:

SIA “Eco Baltia vide” šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumos Getliņu ielā 5, Rumbulā, Stopiņu novadā un Ādažu novadā, Kadagā, „Kadagas attīrīšanas ietaises”. Plašāka informācija www.ecobaltiavide.lv. 
SIA “Eko Kurzeme” šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumā Ezermalas ielā 11, Liepājā. Plašāka informācija www.ekokurzeme.lv. 
Siguldas pilsētas SIA “Jumis” šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumā Siguldas novadā “Zemdegās”. Plašāka informācija www.jumis.lv. 

Šajos augstāk minētajos laukumos var bez maksas nodot nolietotās riepas visu gadu.


Akciju “Nomet ziemas riepu un iebrauc vasarā!” rīko AS “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar partneriem SIA “Eco Baltia vide”, SIA “Eko Kurzeme” un Siguldas pilsētas “Jumis”, kā arī SIA “Virši A” un SIA “Latakko” – Riepas1 ģenerālpartneris.


Saistītie raksti