Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Ar ko īpašas ziemas riepas un diski?

Ar ko īpašas ziemas riepas un diski?

1. decembrī visām automašīnām jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, kuru protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Vairāk par to, ar ko izceļas ziemas riepas un diski un kā nodrošina vadāmību, lasi šajā blogā!

Kā ziemas riepas un diski nodrošina stabilu vadāmību ziemā?

Tuvojas pirmais decembris – datums, kad visām pasažieru automašīnām, kas piedalās ceļu satiksmē, noteikti jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, kuru protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Tāpēc šajā rakstā par to, kas padara ziemas riepas par piemērotām aukstajam un mitrajam laikam, kā arī – kam pievērst īpašu uzmanību, kad tiek meklētas jaunas ziemas riepas un diski!

Ar ko ziemas riepas un diski atšķiras no vasaras un vissezonas riepām?

Ziemas riepām jāpārvar krietni vairāk izaicinājumu nekā vasaras riepām – zema temperatūra, ledus, atkala, slapjš sniegs uz ceļa un daudz kas cits. Stabila vadāmība tiek panākta ar vairākiem paņēmieniem.
  • Riepas protektora dizains – ziemas riepu protektora raksts veidots ar dziļākām centrālajām rievām, kas ļauj izspiest uz ceļa esošo mitrumu uz sāniem, tādējādi saglabājot labāku pašas riepas saķeri ar ceļu un nodrošinot stabilu vadāmību.
  • Lameļu forma – protektora raksts ir klāts ar sīkām zig-zag veidā izkārtotām lamelēm, kas nodrošina labāku virsmu drošas saķeres veidošanai. Lameles nodrošina slīdēšanas mazināšanu, iegraužoties sniegā vai ledū un stabili noturot automašīnu vēlamajā trajektorijā.
  • Riepu gumijas sastāvs – gumijas formula tiek pielāgota atsevišķi katram riepu veidam atkarībā no plānotā lietošanas temperatūras diapazona. Gumija ir samērā mīksts materiāls, kas aukstumā kļūst ciets, savukārt karstumā var sāk kust, tādēļ riepu gumijas formula ir jo īpaši svarīga. Ziemas riepas veidotas no gumijas, kas zemās temperatūrās nezaudē savu elastību un līdz ar to rada labāku saķeri. Vasaras riepām šādas īpašības nepiemīt, jo to prioritāte ir izturēt karstumu un neizkust uz sakarsuša asfalta, tādēļ vasaras riepas ir no cietākas gumijas.
  • Protektora dziļums – jo dziļāks protektors, jo labākas riepas. Svaigs, nenodilis protektors ir daudz drošāks nekā palietots un padilis. Saskaņā ar likumu – minimālais ziemas riepu protektora dziļums ir 4 mm. Ideālā gadījumā tam būtu jābūt vismaz divtik dziļam. Pētījumi liecina, ka protektora dziļums būtiski ietekmē vadāmību un stabilitāti.
Foto: Shutterstock.com

Kā protektora dziļums ietekmē vadāmību

Automašīnas vadāmību ziemā vērtē galvenokārt pēc diviem parametriem, ko ietekmē riepas un diski – pēc uzvedības pagriezienos (vai automašīna saglabā ieņemto trajektoriju, neizslīd), kā arī pēc apstāšanās ceļa un bremzēšanas ceļa garuma.

Daudzām riepām ir protektora nodiluma indikatori, kas parāda, cik daudz riepas virskārtas ir nodilis un kad ir pēdējais brīdis domāt par riepu nomaiņu.

Jaunas un par ceturtdaļu nolietotas riepas ir labi vadāmas, viegli saglabāt kontroli pagriezienos. Izslīdēšana asākos pagriezienos, braucot ar ātrumu 50 km/h, pat uz apsniguša ceļa nenotiek. Apstāšanās ceļš uz ledus pie ātruma 30 km/h – ap 25 m.

Riepas, kuru nolietojums vērtējams kā 50% liels, var nedaudz izslīdēt asākos pagriezienos. Vissezonas riepas ar šādu nodilumu uz apsniguša ceļa vairs nav tik stabilas. Apstāšanās ceļš ar ātrumu 30 km/h ir ap 26 m.

Speciālisti iesaka īpaši negaidīt un uzsver, ka ziemas riepas un diski būtu nomaināmi pie 50% nolietojuma, jo pie lielāka nolietojuma protektora dziļums būtiski pietuvojas minimālajam atļautajam dziļumam, vadāmība līkumos uz apsniguša ceļa pasliktinās, apstāšanās ceļš uz ledus – būtiski pagarinās.

Foto: Shuterstock.com

Ar ko atšķiras ziemas diski?

Ziemas riepas un diski, ja tos pērk kopā, nedaudz atšķiras no vasarai paredzētajiem. Ziemas diskiem ir:
  • Izturīgāks vairākslāņu krāsojums, kā arī – tie nekad nebūs pulēti diski (tos var sabojāt sāls, ar ko ziemā kaisa ceļus). Disku krāsojums būs vismaz trīs slāņos, lai disks tiktu efektīvāk aizsargāts pret apkārtējas vides iedarbību.
  • Forma veidota tā, lai tie būtu vieglāk tīrāmi – diska profils būs daudz vienkāršāks, lai no tā varētu ātri un vienkārši iztīrīt sniegu un ledu, kā arī sāli un dubļus. Tāpat ziemai nav piemēroti diski, kuriem ir padziļinātas malas, kurā viegli sakrājas netīrumi.
Zemas temperatūras tuvojas, tādēļ ir īstais laiks ielūkoties tīmekļa riepu lielveikalā riepas1.lv un izvēlēties – tur atrodamas ziemas riepas un diski plašākajā klāstā, kā arī – profesionāli konsultanti, kas palīdzēs izdarīt izvēli!
Meklēt ziemas riepas

Saistītie raksti