Satiksmes īpatnības pavasarī – ar ko rēķināties?
Atnākot siltajam laikam, izmainās ceļu stāvoklis, satiksmes plūsma un ritms. Braukšana, atšķirībā no ziemas laika, šķiet atvieglota, taču nedrīkst aizmirst par izaicinājumiem, kurus nes siltais laiks.
Satiksmes īpatnības pavasarī – ar ko rēķināties?
Likuma noteiktajā kārtībā vasaras riepas drīkst izmantot sākot ar 1. martu, taču, pirms nolemt to darīt, ir jāizvērtē apstākļi, ar kādiem var nākties saskarties pavasara mēnešos. Lai arī braukšanas apstākļi kopumā var šķist drošāki, tāpat pastāv dažādi izaicinājumi, kuriem jāsagatavojas sākoties siltajai sezonai.
Mainīgi laikapstākļi
Lai arī sniegs lielākoties ir nokusis un ceļi kļūst pārredzamāki, nedrīkst aizmirst par Latvijas laikapstākļu mainīgo dabu. Kaut arī uz ceļiem apledojumu redzam aizvien retāk, tas nebūt nav iemesls, lai steigtos uzstādīt vasaras riepas. Ir vērts iegaumēt, ka marta mēnesī vidējā gaisa temperatūra mēdz būt zemāka par 5 grādiem pēc celsija un tas būtiski ietekmē vasaras riepu veiktspēju. Pastāv arī situācijas, kad dienas laiks ir silts un patīkams, taču iestājoties vakaram temperatūra būtiski pazeminās. Šādos brīžos šoferi mēdz zaudēt modrību un izraisīt potenciāli bīstamas situācijas. Pirms mainīt riepas, būtu ieteicams pārliecināties par šiem faktoriem:
vispārējais ceļa stāvoklis;
vidējā gaisa temperatūra (gan dienas laikā, gan vakarā);
vasaras riepu stāvoklis.
Foto: Shutterstock.com
Laikapstākļus var uzskatīt par galveno izaicinājumu braukšanai pavasarī, taču paralēli tam mainās arī satiksmes intensitāte un izpausmes, kas spiež šoferus mainīt braukšanas paradumus un stilu.
Izmaiņas satiksmes plūsmā
Laikā, kad ir droši izmantot vasaras riepas, jāsāk pielāgoties satiksmes plūsmai, kas ir tipiska siltajam laikam. Šādam periodam raksturīgas iezīmes ir:
palielinās vidējais satiksmes plūsmas ātrums;
parādās jauni satiksmes dalībnieki.
Braukšanas ātruma palielināšanās ir skaidrojama ar sniega un ledus nokušanu, kas ļauj pa ceļiem pārvietoties ar lielāku pārliecību. Lai samazinātu bīstamu situāciju iespējamību, autovadītājiem jebkurā gadījumā nepieciešams domāt par drošas braukšanas etiķeti, neraugoties uz to, cik drošs ir pašu ceļu stāvoklis.
Jauni satiksmes dalībnieki ir vēl viena parādība, kas raksturīga siltajiem mēnešiem. Tie ir riteņbraucēji, satiksmes dalībnieki ar skrituļdēļiem vai skūteriem, kā arī motobraucēji. Ziemas laikā par šiem transportlīdzekļiem šoferi mēdz aizmirst, tādēļ pavasara un vasaras laikā būtiski ir lieku reizi ieskatīties spoguļos, jo šādi braucamie ir nepamanāmāki kā automašīnas un tie galu galā ir neaizsargātākie satiksmes dalībnieki. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, kad tiek mainīta braukšanas josla vai veikts pagrieziens.
Foto: Shutterstock.com
Meža dzīvnieki
Cilvēki un viņu braucamie nav vienīgie elementi satiksmē – reizēm gadās, ka cilvēku veidotie ceļi krustojas ar zvēru takām. Tas izteiktāki notiek ārpus apdzīvotajām vietām, kur meži atrodas blakus lauksaimniecības teritorijām. Pavasaris un vasaras sākums ir laiks, kad meža dzīvnieki sāk migrēt, tādēļ jārēķinās, ka tie mēdz pārvietoties no vienas ceļa malas uz otru. Pie tam, ja dzīvnieks ir jauns, tas vēl iespējams nav pieradis pie satiksmes un var būt pārdrošs. Pārvietojoties pa šādiem ceļiem, noteikti ir jāpievērš uzmanība ceļa zīmēm, kas brīdina par iespējamu dzīvnieku klātbūtni.
Foto: Shutterstock.com
Lai braukšana pavasarī būtu droša, vienmēr jāpielāgojas esošajiem apstākļiem – jāseko līdzi atļautajam braukšanas ātrumam, ceļa zīmēm un to, kādā stāvoklī ir Jūsu vasaras riepas. Tā kā riepu nomaiņu var jau veikt, savu jauno komplektu atradīsi Riepas1!