Kad un kāpēc nepieciešama riepu rotācija?
Kā jau to zinām, auto riepas ar katru nobraukto kilometru dilst. Lai to mūžu pagarinātu, regulāri jāveic riepu rotācija.
Kā jau to zinām, auto riepas ar katru nobraukto kilometru dilst. Lai to mūžu pagarinātu, svarīga ne tikai pareiza riepu montāža un riepu balansēšana – regulāri jāveic arī to rotācija. Visu, kas Tev par šo darbību jāzina, izstāstīsim raksta turpinājumā!Kas ir riepu rotācija, un kā tā pareizi jāveic?
Riepu rotācijas laikā tās tiek samainītas ar vietām, lai samazinātu riepu nevienmērīgu nodilumu (priekšējās ass riepas parasti nodilst ātrāk nekā riepas uz aizmugurējās ass). Vienas konkrētas receptes, kā veikt riepu rotāciju, nav – tas atkarīgs gan no tā, kāda ir mašīnas piedziņa, gan no riepu izmēra un veida. To, kāda veida riepu rotācija ir piemērotāka Tavam transportlīdzeklim, atradīsi zemāk esošajā attēlā.
Foto: Shutterstock.com
Ja angļu valoda nav Tava stiprā puse, pateiksim priekšā, ka:
- Rear Wheel Drive = aizmugurējās piedziņas auto;
- Front Wheel Drive = priekšējās piedziņas auto;
- Four Wheel Drive = pilnpiedziņas jeb 4x4 auto;
- All vehicles = visi auto;
- Differently sized = dažāda izmēra (riepas).
P.S. Ja tiek izmantotas ziemas riepas ar radzēm, rotāciju nevajadzētu veikt.
Cik bieži rotācija ir jāveic?
Vidējais nobraukums, pēc kura ieteicams veikt riepu montāžu, ir 8000 līdz 10000 kilometri; daļai automašīnu šādu informāciju kopā ar grafiku, kā precīzi jāveic riepu montāža, iespējams atrast automašīnas rokasgrāmatā. Taču nozīme ir arī vairākiem citiem faktoriem – gan tam, kur un kā Tu pārvietojies, gan transportlīdzekļa veidam un riepām. Riepu rotācija jāveic biežāk, ja:
- Mēdz pārvietoties ar lielu ātrumu;
- Piekop agresīvu braukšanas stilu;
- Pārvadā smagas kravas;
- Izmanto augstas veiktspējas riepas.
Par rotāciju ar steigu jādomā arī tad, ja pamani, ka riepām jau ir nevienmērīgs nodilums.
Kādas priekšrocības sniedz regulāra riepu rotācija?
Nevienmērīgs nodilums rada virkni problēmu – sākot ar sliktāku automašīnas vadāmību un beidzot ar nepieciešamību biežāk iegādāties jaunas riepas. Ja regulāri veiksi riepu rotāciju (un, protams, ievērosi arī citus priekšnoteikumus, piemēram, sekosi līdzi spiedienam riepās), izjutīsi šādus plusus:
Riepas nodils vienmērīgāk un lēnāk, līdz ar to jauns riepu komplekts būs jāmeklē retāk;
- Saķere ar ceļu, kā arī vadāmība būs labāka;
- Degvielas patēriņš samazināsies;
- Pārvietošanās būs klusāka un “gludāka”.
Droši vien piekritīsi, ka pāris stundu darbs (vai šķiršanās no dažiem desmitiem eiro) ir tā vērts, lai regulāri veiktu riepu rotāciju.
Vai riepu rotāciju var paveikt mājas apstākļos?
Foto: Shutterstock.com
Ja vien riepu montāža Tev nav sveša un pie rokas ir nepieciešamie instrumenti komplektā ar domkratu – jā, to vari izdarīt arī savā garāžā vai pagalmā. Taču ērtāks un savā ziņā arī drošāks risinājums ir šo darbu uzticēt speciālistiem servisā. Kāpēc? Pirmkārt, viņi noteikti pamanīs arī smalkākas nianses, kas Tavai acij var palikt nepamanītas, piemēram, nevienmērīgu nodilumu, kas radies neatbilstoša riepu spiediena dēļ. Otrkārt, servisos atrodas modernākas riepu montāžas iekārtas, kas montāžu ļauj paveikt kvalitatīvāk. Un, treškārt, ja tas būs nepieciešams, servisa vīri pie reizes varēs veikt arī riepu balansēšanu, ģeometrijas regulēšanu un citas darbības.
Tagad arī Tu zini, cik bieži un kāpēc ir nepieciešama riepu rotācija. Savukārt, ja vēlies, lai montāžu vai rotāciju veic profesionāļi, piesaki vizīti pie mums vai kāda no mūsu sadarbības partneriem visā Latvijā!