Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kādas riepas ziemā jālieto ES valstīs?

Kādas riepas ziemā jālieto ES valstīs?

Katrā valstī darbojas atšķirīgs regulējums attiecībā uz to, vai riepu maiņa ziemā ir obligāta. Vairākumā valstu nosacījumi ir saistoši arī ārvalstu automašīnām. Sīkāk par katru valsti lasiet blogā!

Kas jāzina par prasībām attiecībā uz riepām, ceļojot pa Eiropu?

Kaut arī Eiropa nav liels kontinents, klimats dažādās valstīs atšķiras gana būtiski. Jo tālāk uz ziemeļiem, jo stingrāki noteikumi. Tādēļ šoreiz – nedaudz vairāk par to, kā atšķiras regulējums attiecībā uz riepu lietošanu dažādās Eiropas valstīs. Riepu maiņas sezonas laikā šis jautājums ir īpaši aktuāls.

Kurās Eiropas valstīs darbojas prasības par ziemas riepām?

Pirmais decembris ir datums, kad Latvijā riepu maiņa ir obligāta un ir jābrauc ar ziemas riepām. Līdzīgas prasības ir arī citās ES valstīs. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir aptaujājis 28 ES valstis un Islandi un Norvēģiju, lai noskaidrotu prasības attiecībā uz ziemas riepām un vai riepu maiņa ir obligāta.
 
Foto: Shutterstock.com

Valstis, kurās riepu maiņa ir noteikta ar likumu kā obligāta

Igaunija – no 1. decembra līdz 1. martam neatkarīgi no laikapstākļiem. Atļauts uzlikt ziemas riepas, sākot no 15. oktobra līdz 31. martam. Ja laikapstākļi ir ārkārtēji, ziemas riepas drīkst būt uzliktas no 1. oktobra līdz 30. aprīlim. Radzes atļautas no 1. oktobra līdz 1. maijam. Vissezonas riepas drīkst būt uzliktas visu gadu.

Somija – ziemas riepas obligātas no 1. decembra līdz 29. februārim. Radžotas riepas drīkst lietot no 1. novembra līdz Lieldienām.

Slovēnija – no 15. novembra līdz 15. martam jābūt uzliktām ziemas riepām. Vai arī – līdzi automašīnā jāved sniega ķēdes visām riepām.

Zviedrija – no 1. decembra līdz 31. martam obligāti jābūt ziemas riepām vai līdzvērtīgam aprīkojumam. Šīs prasības attiecas arī uz piekabēm. Riepas ar radzēm atļautas no 1. oktobra līdz 15. aprīlim.

Valstis, kurās riepu maiņa ir obligāta, ja ir atbilstoši laikapstākļi

Vācija – ja ir sniegs, ledus, sarma vai melnais ledus, ziemas riepas ir obligātas. Riepas ar radzēm nav atļautas. Ja ziemas sezonā laikapstākļi ir maigi, riepu maiņa nav obligāta.

Austrija – ja laikapstākļi rada šādu nepieciešamību, ziemas riepām jābūt uzliktām laikā no 1. novembra līdz 15. aprīlim. Riepas ar radzēm drīkst būt uzliktas tikai no 1. oktobra līdz 31. maijam. Sniega ķēdes atļautas vien tad, ja ir ārkārtēji laikapstākļi vai ceļš ir pastāvīgi klāts ar sniegu un ledu.

Horvātija – valstī ir definēti ziemas laikapstākļi – ceļu klāj sniegs vai ledus. Šādos laikapstākļos jābūt vai nu ziemas riepām, M+S riepām vai vasaras riepā ar ne mazāk kā 4 mm protektoru. Tāpat var vest līdzi sniega ķēdes.

Luksemburga – ziemas riepas obligātas tad, ja ceļu klāj sniegs vai ledus.

Norvēģija – riepu maiņa atkarīga no laikapstākļiem un ir vadītāja atbildība.

Rumānija – riepu maiņa obligāta tad, ja ceļu klāj sniegs, ledus vai atkala. Der M+S riepas. Minimālais protektora dziļums – 1,6 mm.

Slovākija – atkarībā no laikapstākļiem obligātas riepas ar protektora dziļumu, kas nav mazāks par 3,5 mm.

Čehija – ja uz ceļiem ir pastāvīgs sniegs, ledus, atkala, apledojums, tad laikā no 1. novembra līdz 31. martam jābūt uzliktām ziemas riepām. Riepas ar radzēm nav atļautas.

Valstis, kurās mēdz būt izņēmuma gadījumi

Spānija – riepu maiņa attiecas tikai uz atsevišķiem reģioniem, piemēram, kalnos var būt izliktas speciālas ceļa zīmes.
Francija – riepu maiņa obligāta vietās, kur izliktas speciālas ceļa zīmes.

Itālija – ir īpašas ceļa zīmes, kuru darbības posmā jālieto vai nu ziemas riepas, vai arī sniega ķēdes.

 Foto: Shutterstock.com

Citas valstis

Pārējās valstīs ziemas riepas nav obligātas, kā arī pastāv ierobežojumi attiecībā uz radžoto riepu lietošanu: Beļģija, Bulgārija, Kipra, Grieķija, Ungārija, Malta, Portugāle, Nīderlande, Dānija. Islandē ieteicams braukt ar riepām, kurām ir dziļš protektors. Tāpat līdzi jābūt sniega ķēdēm. Lietuvā no 10. novembra līdz 1. aprīlim nedrīkst braukt ar vasaras riepām. Polijā ziemas riepas ir tikai ieteicamas, bet vietām ir obligātas sniega ķēdes – tas ir norādīts ar zīmēm. Lielbritānija – ziemas riepas nav obligātas, bet ir ieteicamas.

Latvijā ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra. Ja riepu maiņa vēl nav veikta, labākās riepas meklējiet riepu lielveikalā Riepas1.lv!
 
Meklēt ziemas riepas

Saistītie raksti