Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Riepu balansēšana – kad to veikt?

Riepu balansēšana – kad to veikt?

Riepu balansēšana ietekmē ne tikai pārvietošanās komfortu, bet arī drošību. Iegūsti nepieciešamo informāciju par riepu balansēšanu šajā bloga rakstā!

Riepu balansēšana – patīkama brauciena atslēga


Nav jautājumu par to, vai nepieciešams balansēt riepas. Jautājums ir tikai par to – kad to labāk darīt un ko ieteicams ņemt vērā. Par to visu tālāk – kas ir riepu balansēšana, kāpēc tā ir tik svarīga, kad to veikt un kādas var būt sekas, ja tas netiek paveikts.
  
Meklēt vasaras riepas

Kas ir riepu balansēšana?

Vienkāršoti sakot, riepu balansēšana ir darbība, kuru kvalitatīvi autoservisi veic pie katras riepu nomaiņas. Automašīnas riteņi tiek uzlikti uz īpašas ierīces – balansējamā iekārtas, kas riteņus griež noteiktā ātrumā, un pēc tam dators parāda nolasītos datus par to, cik līdzsvaroti un vienmērīgi kustas katrs ritenis. 
Ja tiek konstatētas balansa novirzes, meistars diska iekšpusē ielīmē nepieciešamo daudzumu  metāla atsvarus, lai kompensētu disbalansu. Cita tehnoloģija, atbilstoši paša auto ražotāja paredzētajam disku tipam, savukārt paredz, ka atsvariņš tiek piestiprināts mehāniski, tomēr šāds risinājums pašlaik ir retums. Lai atsvari labi turētos pie riteņu diska, meistari pirms tam veic līmējamās vietas attaukošanu un atsvaru rūpīgi pielīmē. Gadās, ka pēc auto mazgāšanas ar spēcīgu ūdens strūklu tie var tikt norauti, tādēļ rekomendējam atsvariņu stāvokli laiku pa laikam pārbaudīt vizuāli vai, ja tiek justa vibrācija stūres iekārtai brauciena laikā – atkārtoti veikt balansēšanu.
Riepu balansēšana ir jāveic visiem mehāniskajiem transportlīdzekļiem. Sākoties pavasara sezonai, arī moto riepu balansēšana kļūst par pieprasītu pakalpojumu.
 

Kad jāveic riepu balansēšana?

Svarīgi – riepas balansēšana jāveic katru reizi, kad auto tiek aprīkots ar sezonālām riepām neatkarīgi no tā, vai riepa ir jauna vai lietota; nozīme nav arī tam, vai tās jau atrodas uz otra disku komplekta. Labā servisā to paveiks automātiski pie katras riepu nomaiņas.
Otra situācija, kad ir skaidrs, ka nepieciešama riepu balansēšana – ja, braucot lielākā ātrumā, parādās iepriekš nebijusi vibrācija. Būtībā – pie jebkādas vibrācijas vai svārstību parādīšanās. Parasti šī vibrācija, palielinoties ātrumam, kļūst izteiktāka, taču var gadīties arī tā, ka pie 70 km/h vibrāciju jūt, savukārt pie 100 km/h – vairs ne. Šādus simptomus nevajadzētu ignorēt, jo vibrācija ietekmē auto  ritošās daļas detaļu noturību, un turpinājumā var pieaugt servisa izmaksas par remontdarbiem. Riepu balansēšana cenas ziņā nebūt nav tas dārgākais pasākums, un nav vērts uz to censties ietaupīt.
Vēl riepu balansēšana var būt nepieciešama pēc sāpīgas un dziļas iebraukšanas bedrē. Šādi triecieni var nelabvēlīgi ietekmēt pašu riepu un attiecīgi – arī līdzsvaru.
 

Kādas var būt sekas, braucot ar nenobalansētām riepām

Nebalansētas riepas rada daudz nepatīkamu blakusefektu:
Padara braukšanu daudz nepatīkamāku, radot vibrāciju un tādējādi nogurdinot vadītāju, kā arī radot diskomfortu.
Radītā vibrācija veicina nevienmērīgu un ātrāku riepu nodilumu.
Veicina auto piekares detaļu nodilšanu.
Tiek ietekmēta arī braukšanas drošība – nenobalansētas riepas ir grūtāk vadāmas, līdz ar to arī reakcija var būt neprecīza.

Speciālista komentārs
Riepu disbalansa problēmas var radīt arī tik triviāla lieta kā dubļi un ziemas periodā sakrājies sniegs un apledojums. Ja ir sanācis braukt pa dubļainiem zemes ceļiem un vēlāk parādās iepriekš nebijusi vibrācija, ir vērts paskatīties, vai disku iekšpuse (īpaši tad, ja tie ir lietie diski) nav aplipusi ar kādiem dubļu pikučiem. Nereti problēmas risinājums ir tieši tik vienkāršs.
Starp citu, praksē var būt arī situācijas, kad riepas balansēšana nav iespējama. Tas var būt gadījumos, kad riepa ir pārāk nodilusi vai bojāta, kā arī tad, ja ir kādas problēmas ar disku. Diska problēmu gadījumā disks ir jāremontē. Vai jāaizstāj ar jaunu, ja remonts nav iespējams.
 

Kur vērsties?

Ja radušies kādi jautājumi saistībā ar riepu balansēšanu vai nepieciešams pārbaudīt esošo riepu veselības stāvokli, visvienkāršākais, ko var darīt – sazināties ar Riepas1.lv speciālistiem un pieteikt vizīti ērtākajā un tuvākajā servisā. Tāpat Riepas1.lv joprojām ir plašākais riepu un disku klāsts ikkatra vajadzībām. Ielūkojies!
 
Meklēt vasaras riepas

Saistītie raksti