Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Zvēri uz ceļa un to atbaidīšanas svilpītes

Zvēri uz ceļa un to atbaidīšanas svilpītes

Arvien pagarinās laiks, kad meža zvēri ir aktīvi. Tādēļ svarīgi ievērot piesardzību uz ceļa, izmantot zvēru atbaidīšanas svilpītes un raudzīt, lai nebūtu dažādas riepas uz asīm, kas ietekmē bremzēšanu

Kā izvairīties no meža dzīvniekiem uz ceļa, un kā rīkoties, pamanot notriektu dzīvnieku

Meža dzīvnieki un dažādi mājdzīvnieki ir jauki, mīlīgi un pūkaini, bet – tikai ne tad, ja tiek negaidīti izskrien uz ceļa visnepiemērotākajā brīdī. Kā izvairīties no dzīvniekiem uz ceļa un kā rīkoties, ja pamani notriektu meža zvēru vai ja gadās to notriekt pašam – lasi tālāk!

Kā izvairīties no zvēriem uz ceļa?

Pirmais un vienkāršākais nosacījums – sekot līdzi ceļa zīmēm un nepārsniegt maksimālo pieļaujamo braukšanas ātrumu. Vietās, kur uz ceļa var izskriet meža zvēri, nereti ir izvietotas brīdinošās ceļa zīmes. Tās nav tikai dekorācija, tādēļ tās nevajadzētu ignorēt, it īpaši krēslā un diennakts tumšajā laikā, kad meža zvēri ir īpaši aktīvi.

Otrs nosacījums – ievēro atļauto braukšanas ātrumu. Saprātīgs braukšanas ātrums ļaus laikus apstāties, ja kāds mežonīgs zvērs tomēr izskries uz ceļa.

Trešais likums – saglabā modrību. Vadot automašīnu, koncentrējies uz ceļu. Ja māc nogurums vai nāk miegs – apstājies un paguli!
 
Foto: Shutterstock.com

Kas ir zvēru atbaidīšanas svilpīte?

Ja šķiet, ka ar vienkāršu piesardzību un ceļazīmju ievērošanu nepietiek, var izmantot arī atjautīgākus paņēmienus, lai atbaidītu zvērus (un izglābtu to dzīvību). Viens no rīkiem, ko var izmantot – īpašas svilpītes zvēru atbaidīšanai. Tās ir veidotas īpašā formā, kas nodrošina to, ka – automašīnai braucot ar ātrumu, kas pārsniedz 50 km/h, svilpītes korpusam cauri plūstošais gaiss rada ultraskaņu, kas netraucē cilvēkiem, bet ir sadzirdama zvēriem. Tas nozīmē, ka zvēri dzird automašīnas tuvošanos jau no 200–300 metru attāluma un var paspēt pabēgt malā. Atšķirībā no parastā automašīnas radītā trokšņa ultraskaņa ir zvēriem netīkama, tādēļ tie bēg prom.

Ja svilpītes ir uzstādītas, ir svarīgi atcerēties divas lietas – tīrību un ātrumu. Svilpītes darbojas ar cauri plūstošu gaisu, tādēļ tās ir regulāri jāpārbauda, vai tajās nav tikuši gruži vai kukaiņi. Ja svilpītes nebūs tīras, tās nedarbosies. Tāpat noteikti jāievēro atļautas braukšanas ātrums apdzīvotās vietās. Svilpītes sāk darboties, ja ātrums pārsniedz 50 km/h. Ja ar šādu ātrumu trauksies cauri apdzīvotai vietai, tas var satraukt mājdzīvniekus, kuri nevar aizbēgt mežā.

Svilpītes jāuzstāda pāros atbilstoši ražotāja norādījumiem. Kā arī – tās jānovieto piemērotā vietā, kur visa brauciena laikā būs garantēta stabila gaisa caurplūde. Ja svilpītes nepieciešams iztīrīt, to var izdarīt ar smalku koka irbulīti vai stieplīti.

Kā riepas ietekmē drošību uz ceļa?

Lai paspētu apstāties pirms meža zvēra, kas tomēr uzskrējis uz ceļa, svarīgas ir labas riepas. Saskaņā ar noteikumiem nedrīkst būt dažādas riepas uz asīm. Tas nozīmē, ka mašīnai jābūt aprīkotai ar diviem identiskiem riepu pāriem vai četrām vienādām riepām. Dažādas riepas uz asīm var būtiski ietekmēt bremzēšanas ceļa garumu.
 
Foto: Shutterstock.com

Kā rīkoties, ja notriekts meža zvērs?

Ja notriekts medījams meža dzīvnieks, to nedrīkst savākt un vest līdzi – tā tiks uzskatīta par malumedniecību. Ir jāzvana uz 112 un jāinformē operators par notikušo. Operators informēs Valsts policiju. Ja ir bojāts transportlīdzeklis vai ir cietušie, ieradīsies Ceļu policija un/vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Ja dzīvnieks ir gājis bojā, ir jāinformē Valsts meža dienests, to parasti izdara Ceļu policija.

Kāpēc nedrīkst būt dažādas riepas uz asīm?

Kā minēts, dažādas riepas uz asīm ietekmē bremzēšanas ceļa garumu un drošību. Tāpat – tas var būt iemesls, kādēļ apdrošinātājs var atteikties izmaksāt apdrošināšanas atlīdzību, ja ir notriekts meža zvērs. Dažādas riepas uz asīm ir noteikumu pārkāpums, līdzīgi kā, piemēram, braukšana reibumā.

Ja nepieciešamas jaunas riepas un nezini, kādas ziemas riepas izvēlēties, ielūkojies riepu lielveikalā Riepas1.lv – tur visplašākajā klāstā ir pieejamas dažādu ražotāju riepas par vislabākajām cenām, lai tev vairs nekad nenāktos likt dažādas riepas uz asīm un pārkāpt likumu.
Ieskaties jau tūlīt un izvēlies savas jaunās ziemas riepas!
 
Meklēt ziemas riepas

Saistītie raksti