Riepas1 apskata CSDD kampaņu “Izkāp no telefona!”
Kampaņa “Izkāp no telefona” brīdina par telefonu izmantošanas riskiem stūrējot un kāpēc izskaust šo ieradumu. Apskatā uzskaitīti mīti par telefonu lietošanu, kā arī risinājumi situācijas uzlabošanai.
Riepas1 apskata CSDD kampaņu “Izkāp no telefona!”
Droši vien nav noslēpums, ka mūsdienu pasaules viena no raksturojošām iezīmēm ir straujš dzīves ritms. Tā vien šķiet, ka cilvēki ir nemitīgā steigā un darbu tie ņem sev līdzi. Tas noved pie tā, ka lielai sabiedrības daļai ir jābūt nemitīgā saskarsmē arī ar savu viedierīci, kas pat pārāk bieži tiek izmantota nepiemērotās situācijās. Viena no tādām situācijām ir atrašanās pie automašīnas stūres. Arī Riepas1 to saskata kā nopietnu problēmu un piedāvā lasītājiem nelielu ieskatu par CSDD rīkoto satiksmes drošības kampaņu #izkāpnotelefona pagājušā gada nogalē.
Kampaņas mērķis un pamatojums
Gan ārvalstu, gan Latvijas eksperti esot secinājuši, ka apmēram 20-30% no visām avārijām ir saistītas ar mobilo telefonu izmantošanu atrodoties pie stūres. Šis skaitlis skaidri un gaiši parāda, ka mobilo saziņas līdzekļu lietošana brauciena laikā ir nopietns risks gan sev, gan apkārtējiem. Latvijā šādi bezatbildīgi autovadītāji ir vairāk nekā 70% un nereti telefonus izmanto tieši gados jauni un nepieredzējuši satiksmes dalībnieki, kas vēl vairāk palielina iespējamas avārijas risku. Kampaņa ir paredzēta visām sabiedrības daļām, taču lielu uzsvaru liekot uz šī bīstamā ieraduma mazināšanu to cilvēku vidū, kuri telefonus izmanto darba vajadzībām. Šajā sakarā, daudzas darba devēju organizācijas ir parakstījušas memorandu par šādu ierīču neizmantošanu darbiniekiem vadot transporta līdzekli.
Viena no lielākajām šīs situācijas problēmām varētu būt šoferu maldīgie priekšstati par to, kā mobilo ierīču lietošana ietekmē vai neietekmē viņu braukšanas spējas.
Foto: Shutterstock.com
Mīti un patiesības par telefona lietošanu pie stūres
Daudziem šoferiem varētu šķist, ka viņi ir pietiekami pieredzējuši, lai brauciena laikā spētu darīt vairākas lietas vienlaicīgi. Diemžēl šādi uzskati ir iemesls, kāpēc bieži vien uz ceļiem tiek izraisītas bīstamas situācijas. Riepas1 piedāvā apskatīt dažus no CSDD uzskaitītajiem mītiem, kas saistīti ar šo netikumu:
telefona lietošana pie stūres pie sarkanās gaismas ir droša;
autovadītājs spēj darīt vairākas lietas vienlaicīgi;
telefonsaruna pie stūres ir līdzvērtīga sarunai ar līdzbraucēju.
Viss minētais neatbilst patiesībai, jo cilvēks nespēj kvalitatīvi veikt divus darbus vienlaicīgi. Braucot un runājot mēs pārslēdzamies no vienas darbības uz otru, brīžiem pilnībā atslēdzoties no braukšanas. Savukārt, daudzi mēdz uzskatīt, ka saruna pa telefonu ir tas pats, kas runāt ar blakus sēdošo. Tas neatbilst patiesībai, jo līdzbraucējs var pamanīt bīstamu situāciju un par to brīdināt šoferi. Kas attiecas uz ziņu sūtīšanu pie sarkanās gaismas – ir noskaidrots, ka pēc šīs darbības autovadītājs vēl 27 sekundes nav spējīgs pilnībā pievērsties uz ceļa notiekošajam.
Risinājumi situācijas uzlabošanai
Tehnoloģiju attīstība mums šobrīd ļauj izmantot dažādas palīgierīces, kas kaut kādā mērā spēj samazināt bīstamu situāciju risku atrodoties pie stūres. Tās var būt Bluetooth mikrofonaustiņas, “gudrie” pulksteņi ar zvanu funkciju, vai arī jebkura cita brīvroku sistēma. Šie varianti gan arī nevar tikt uzskatīti par pilnīgi drošiem, jo, teiksim, sarunājoties ar kolēģi par svarīgiem darba jautājumiem, šoferis zaudē spēju koncentrēties braukšanai. Toties abas rokas atrodas uz stūres, kas ļauj rīkoties daudz straujāk.
Visefektīgākais risinājums – brauciena laikā telefonu neaiztikt un to izmantot tikai tad, kad automašīna ir apstādināta ceļa malā vai kādā citā pieturvietā.
Drošu braukšanu nodrošina ne tikai koncentrēšanās uz ceļu, bet arī labas riepas. Tās vari iegādāties Riepas1. Ieskaties riepas1.lv un izvēlies savu komplektu!