Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kā zināt, kad mašīnai jānomaina eļļa?

Kā zināt, kad mašīnai jānomaina eļļa?

Eļļa mašīnai ir nepieciešama, lai tās sastāvdaļas darbotos bez aizķeršanās, un auto kalpotu ilgi. Pastāv vairākas pazīmes, kas liecina par nepieciešamību to nomainīt.

Eļļas maiņa ir pavisam vienkārša operācija autoservisā, taču, kad tā tiek regulāri veikta, palīdz saglabāt auto tehnisko stāvokli un nodrošināt dzinēja korektu darbību. Pieredze gan rāda, ka daļa autovadītāju eļļas maiņu atstāj uz pēdējo brīdi, tāpēc rodas jautājums – kāpēc tā notiek? Diemžēl, liela daļa auto vadītāju paļaujas uz nobraukuma ieteikumiem starp eļļas maiņām un nepamana pazīmes, kuras liecina, ka to nepieciešams veikt nekavējoties. Šajā rakstā sniegsim ieskatu dažās no galvenajām pazīmēm, kuras norāda uz to, ka ir laiks veikt eļļas maiņu! 

Ražotāja ieteikumi 

Lai izvairītos no bojājumiem un uzturētu sava auto dzinēju labā stāvoklī, vienmēr ievēro eļļas maiņas intervālus, kurus katram dzinēja modelim nosaka konkrētais ražotājs! Parasti šis intervāls ir viens gads vai 15,000 km, taču ja neesi pārliecināts, meklē šo informāciju auto īpašnieka rokasgrāmatā! Ņem vērā, ka eļļas maiņu var būt nepieciešams veikt arī ātrāk gadījumos, kad novēro pazīmes, kuras uzskaitītas raksta turpinājumā! 

Eļļas līmeņa brīdinājuma lampiņa 

Izgaismota eļļas maiņas lampiņa automašīnas instrumentu panelī norāda, ka eļļas līmenis sistēmā ir nepietiekams. Ja šī lampiņa deg, nepieciešams pārbaudīt eļļas līmeni, izmantojot zem pārsega esošo eļļas līmeņa mērītāju. Nosakot, ka eļļas līmenis nav pietiekošs, ir svarīgi to papildināt ar tādu pašu eļļu nekavējoties, lai samazinātu dzinēja bojājumu risku!  

Eļļas konsistences un krāsas maiņa 

Lai gan liela daļa no pazīmēm, kuras var liecināt par nepieciešamību mainīt automašīnas eļļu ir salīdzinoši viegli pamanāmas, dažreiz to noteikšanai nepieciešami papildu pūliņi. Par laimi, eļļas faktisko stāvokli pavisam viegli ir iespējams pārbaudīt nepametot savu piebraucamo ceļu. 
  • Pirms eļļas pārbaudes, automašīnas dzinējam ir jābūt izslēgtam vismaz 5 minūtes; 
  • Izvelc eļļas līmeņa mērītāju no eļļas rezervuāra. (Ja nezini, kur tieši mērītājs atrodas, meklē tā novietojumu ražotāja rokasgrāmatā.);
  • Noslauki mērītāju ar lupatu vai papīra salveti un atkārtoti ievieto mērītāju atpakaļ eļļas rezervuārā pirms eļļas stāvokļa noteikšanas. 
Vai eļļa ir caurspīdīga un ar dzeltenīgu nokrāsu? Lieliski! Tas nozīmē, ka eļļa joprojām ir derīga lietošanai. Pat ja tā ir tumšākā krāsā, tas nenozīmē, ka tā ir nederīga – eļļai plūstot cauri dzinējam, tā ar laiku paliks tumšāka. Galvenais, lai tajā nav redzamu gružu un melnu nosēdumu. 

Foto: Shutterstock.com 

Trokšņi dzinējā 

Tīra motoreļļa rada plānu slāni starp dzinēja detaļām, kas palīdz samazināt metāla virsmu kontakta pretestību, tādējādi nodrošinot klusu dzinēja darbību brauciena laikā. Savukārt, eļļai nolietojoties, tās eļļošanas spēja ievērojami pasliktinās, kas bieži vien noved pie dzinēja darbības skaļuma paaugstināšanās. Ja skaļāka dzinēja darbība tiek ignorēta, nereti tā pāraug skaļākos trokšņos, kuri nepārprotami signalizē par nepieciešamību steidzami veikt eļļas maiņu. 

Izplūdes gāzes 

Caurspīdīgu dūmu izmeši no izplūdes sistēmas nav nekas neparasts, sevišķi vēsākā laikā, taču ja to apjoms ir neparasti liels un tie ir ar zilganu nokrāsu, veic eļļas pārbaudi, jo tas var norādīt uz eļļas noplūdi dzinējā. Ja eļļas līmenis ir normas robežās, dūmošana var norādīt uz kādu citu vainu dzinējā, tāpēc negaidi, bet piesaki sava auto vizīti pie automehāniķa! 

 Foto: Shutterstock.com 

Eļļas smaka salonā

Par nepieciešamību mainīt eļļu var signalizēt arī izteikta smaka auto salonā. Vairumā gadījumu, spēcīga eļļas smarža norāda uz tās noplūdi. Ja šī smaka ir sajaukusies arī ar benzīna un izplūdes gāzu aromātu, pastāv iespēja, ka auto dzinējs ir pārkarsis. Dzinējs, kura temperatūra ir pārsniegusi pieļaujamo ir pakļauts nopietnu bojājumu un pat aizdegšanās riskam, tāpēc sajūtot aizdomīgu tehnisko šķidrumu deguma smaku, nekavējoties dodies uz tuvāko servisa centru! 

Seko līdzi sava auto tehniskajam stāvoklim! 

Neatkarīgi no ražotāja ieteikumiem, lai izvairītos no nopietniem automašīnas bojājumiem, veic profilaktiskas tehniskās pārbaudes regulāri! Tas attiecas ne tikai uz auto eļļu, bet arī citām lietām – gaismām, piekari, bremzēm un riepām. Un riepu maiņa ir pat vieglāka kā eļļas maiņa - piemēram, iegādājoties riepas pie Riepas1.lv, nav pat jāpamet mājas - veic pasūtīšanu attālināti! Turklāt, ņemot vērā Riepas1.lv mājaslapā esošo ērto riepu izvēles rīku, atrunas sava auto tehniskā stāvokļa neuzturēšanai šķiet liekas. Ienāc www.riepas1.lv un pārliecinies par to cik tas ir viegli un ērti!

Saistītie raksti