Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Vērtīgi padomi drošai braukšanai pa bezceļiem

Vērtīgi padomi drošai braukšanai pa bezceļiem

Esi nolēmis doties kādā ekstrēmākā izbraucienā pa bezceļiem? Lai tam būtu gatavs par visiem 100 procentiem, izlasi Riepas1 sagatavotos ieteikumus!

Braukšana pa asfaltētajām ielām un šosejām ir ļoti ērta (ja vien atskaitām sastrēgumus), taču pamatīgu adrenalīna devu un jaunus izaicinājumus piedāvā kārtīgs bezceļu jeb off-road izbrauciens. Šādam piedzīvojumam gan kārtīgi jāsagatavojas, tāpēc izlasi mūsu sagatavotos ieteikumus – tie lieti noderēs! 


Viss sākas ar auto (un maršruta) pārbaudi 

Lai automašīna izbrauciena laikā pēkšņi nepieviltu, pirms paša izbrauciena to ir rūpīgi jāpārbauda. Uzmanību pievērs šādiem aspektiem: 
 • Akumulatoram; 
 • Spuldzēm; 
 • Bremzēm; 
 • Piekarei; 
 • Dzesēšanas šķidrumam; 
 • Bremžu šķidrumam; 
 • Stūres pastiprinātāja šķidrumam; 
 • Logu mazgāšanas šķidrumam; 
 • Eļļai; 
 • Riepām; 
 • Logu tīrīšanas slotiņām. 
Protams, neaizmirsti arī par pilnu degvielas bāku! 

Foto: Pixabay.com 

Pirms došanās ceļā pārliecinies, vai izvēlētais maršruts ir legāls, proti, vai tajā nav privātas teritorijas, dabas liegumi, kāpu zonas un citas vietas, kurās iebraukt aizliegts. Šos noteikumus pārkāpjot, Tu ne tikai nodari kaitējumu citu cilvēku īpašumam un/vai dabai, bet arī riskē iedzīvoties pamatīgā sodā, kas rakstāms ar četriem cipariem. 

Sagatavo komplektu līdzņemšanai 

Lai cik kārtīgi automašīna nebūtu sagatavota, bezceļu piedzīvojumi mēdz radīt lielākus vai mazākus bojājumus un problēmas. Lai tām būtu gatavs, parūpējies, ka automašīnas bagāžniekā atrodas šādas lietas:
 • Lāpsta un tā dēvētās laipas, lai vajadzības gadījumā bez papildspēkiem varētu “atbrīvot” iestigušu automašīnu; 
 • Gan ūdeni necaurlaidīgs, gan silts apģērbs – ja nu izbrauciena laikā auto tiek izsists stikls, sabojāta apsildes sistēma vai auto iestieg tā, ka ceļu uz mājām vai pēc palīdzības nākas mērot kājām; 
 • Ēdiens un ūdens, jo bezceļu izbraucieni mēdz ievilkties; 
 • Rezerves ritenis, domkrats, kompresors un nepieciešamie instrumenti riteņa maiņai, kā arī komplekts riepas labošanai; 
 • Virve auto vilkšanai un akumulatora uzlādes vadi, ja nu būs nepieciešama palīdzība no malas; 
 • Vismaz pāris lukturi un tiem atbilstošas baterijas; 
 • Ugunsdzēšamais aparāts un pirmās palīdzības aptieciņa; 
 • Degvielas rezerves.
 • Kabatā turi uzlādētu mobilo telefonu; par ļaunu nenāks paņemt līdzi arī lādētāju-akumulatoru jeb Power Bank. 

Riepām vajadzēs samazināt spiedienu

Foto: Shutterstock.com 

Īpaši jāsagatavo riepas – tām vajadzētu samazināt spiedienu līdz zemākajai ieteicamajai robežai (bet ne vairāk kā par 10% no ražotāja ieteiktā optimālā spiediena). Tādējādi riepām būs lielāks saķeres laukums, kas ne tikai atvieglos braukšanu, bet arī nodarīs mazāku kaitējumu segumam, pa kuru pārvietojies. Turklāt, jo lielāks saķeres laukums, jo lielāka iespēja neiestigt dubļos vai dziļā sniegā. Spiedienu nesamazinot, Tu riskē nonākt situācijā, ka riepa slodzi neiztur, un pēc izbrauciena var nākties meklēt vietu, kur nodot riepas. 


Pārvietojies uzmanīgi

Braukšana pa bezceļiem un kārtīgiem lauku ceļiem pieprasa attiecīgu koncentrēšanos un piesardzību. Pirmkārt, šādās vietās visai bieži sastopami meža zvēri, kuri jebkurā brīdī var izlekt automašīnas priekšā. Otrkārt, braucot pa grants vai zemes ceļiem, jāsamazina braukšanas ātrums, jāpalielina distance ar citiem uz ceļa esošiem satiksmes dalībniekiem, kā arī pašai braukšanai jābūt vienmērīgākai, bez straujas bremzēšanas, pēkšņiem paātrinājumiem un ātrām stūres kustībām. Treškārt, dubļainos un stipri piesnigušos ceļos izvairies no risēm – braucot pa tām, pastāv liels risks iestrēgt. 

Kā rīkoties, ja sanācis iesēsties? 

Foto: Shutterstock.com  

Parasti šādā situācijā autobraucēji izvēlas kārtīgi gāzēt, taču šāda prakse beigsies ar vēl lielākām problēmām – auto gluži vienkārši ieraksies vēl dziļāk. Šis ir īstais brīdis, kad no bagāžas nodalījuma izņemt jau pieminētās laipas. Talkā var nākt arī lāpsta, ar kuras palīdzību zem riteņiem sabērt smiltis. Ja arī tas nepalīdz, nāksies vien saukt palīdzību, bet atceries, ka automašīnas vilkšanas brīdī neviens nedrīkst stāvēt troses vai stropes tuvumā. Protams, ja automašīna ir aprīkota ar vinču, izmanto to! Ceļu ik pa laikam var nākties pārbaudīt ar kājām 

Foto: Shutterstock.com 

Pat vislabāk aprīkotās un bezceļiem īpaši piemērotās automašīnas var iestigt tā, ka bez cita transportlīdzekļa vairs ārā netikt, nemaz nerunājot par vidusmēra auto. Ceļa priekšā ieraugot lielu peļķi, vislabāk būtu izkāpt no auto, uzvilkt gumijas zābakus (ja tādi jau nav kājās) un doties pārbaudīt, vai zem ūdens virsmas neslēpjas kāda dziļāka bedre, kas var sabojāt automašīnu. Visērtāk to izdarīt ar kādu ceļa malā nolūzušu zaru. Savukārt, ja priekšā redzamais ceļš izskatās kā dziļa dubļu vanna un neesi pārliecināts, vai Tavs spēkrats ar to tiks galā, meklē citu maršrutu!

Ceram, ka mūsu sagatavotie ieteikumi Tev lieti noderēs, dodoties izbraucienā. Bet ja Tevi interesē, kur pirkt riepas, esi nonācis pareizajā vietā – visa veida vajadzībām, vēlmēm un transportlīdzekļiem piemērotas riepas un diskus pavisam ērti atradīsi Riepas1 internetveikalā!

Saistītie raksti