Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Ziemas riepu periods - laiks braukšanas prasmju pārbaudīšanai!

Ziemas riepu periods - laiks braukšanas prasmju pārbaudīšanai!

Ziema ir bīstamākais gada laiks autovadītājiem, jo prasa īpašu uzmanību un pacietību. Vai zini, kādas ziemas riepas izvēlēties drošai braukšanai un kā izvairīties no negadījumiem? Lasi tālāk- uzzini!

Kad jāmaina ziemas riepas un ko tās ietekmē?

Latvijā ziemas riepas jālieto no 1. decembra līdz 1. martam un, lai gan ir dzirdēts, ka, lietojot ziemas riepas ārpus šī perioda, tās pastiprināti dilst, mēs vēlamies atgādināt, ka tas notiek tikai sākot ar +7 grādiem.  Protams, ir jāņem vērā, ka laikapstākļi mēdz būt mainīgi rudens sākumā un pavasara beigās, tomēr šajā laikā asfalts vēl nav uzkarsis, tādēļ riepas nebojās, bet padarīs braukšanu drošāku!

Ir svarīgi uzlikt ziemas riepas laicīgi, jo salīdzinot ar vasaras riepām tām ir:
  • atbilstošs gumijas maisījums ar specializēti izstrādātiem protektora rakstiem;
  • sniegam un ledum pielāgotas bremzēšanas funkcijas;
  • vieglāka vadāmība un kontrole pār automašīnu;
  • mazāks slīdēšanas un akvaplanēšanas risks.
Laiks, kad jāmaina ziemas riepas, ir nozīmīgs, jo riepas ne vienmēr ir lētākais pirkums, taču tās ievērojami ietekmēs sajūtu uz ceļa. Kā saprast, vai riepas ir atbilstošas drošai braukšanai?

Riepas - Tava auto vienīgā saķere ar ceļa segumu

Kad ir pienācies laiks izdomāt, kādas ziemas riepas izvēlēties, atceries, ka tās ir vienīgais, kas atrodas starp Tevi un ceļu. Tieši tādēļ riepu iegādē ir vērts ieguldīt, jo kvalitatīvas riepas nodrošinās lielāku stabilitāti, braukšanas komortu un kontroli pār auto. Tāpat, iesakām vienlaicīgi mainīt visas četras riepas, taču, ja tas nav iespējams, labāk jaunākās riepas likt uz priekšējiem riteņiem, neatkarīgi no auto piedziņas. Paralēli tam, aicinām izvēlies jaunas nekā lietotas riepas, lai droši zinātu, ka riepas ir pareizi uzglabātas un bez deformācijām.

Apdomā, vai Tavas riepas ir piemērotas ziemas apstākļiem:
  • protektoriem jābūt vismaz četru milimetru dziļumā - jaunām ziemas riepām tas ir astoņi līdz desmit milimetri, taču tā nodilumu veicina bojājumi ritošajā daļā, nepareizs spiediens, pārāk liels svars un pat braukšanas stils;
  • protektora zīmējumam jābūt pielāgotam ziemas apstākļiem - kvalitatīvu riepu protektora zīmējums izspiež sniegu no riepas apakšas, tā pasargājot auto no akvaplanēšanas. Ir pieejami trīs riepu zīmējumu veidi - simetrisks, asimetrisks un virzienveida;
  • gumijas sastāva cietībai jābūt atbilstošai ceļiem, pa kuriem ikdienā pārvietojies - jo mīkstāka gumija, jo elastīgāka tā būs un būs vairāk paredzēta spēcīgi aizsnigušiem un ar ledu noklātiem ceļiem. Tas tādēļ, kā šāda gumija veidos labāku saķeri, taču jāņem vērā, ka tā mainīs savas īpašības tikko kā āra temperatūra paaugstināsies.

Heya


Katrs no šiem aspektiem ietekmē to, cik viegla un patīkama ir braukšana  - vairāk par to, kā izvēlēties ziemas riepas lasi mūsu bloga rakstā “5 faktori, kas palīdzēs saprast, kādas ziemas riepas izvēlēties!” vai konsultēties ar mūsu speciālistiem pa telefonu 67000111!

Diemžēl, arī pašas kvalitatīvākās riepas nepasargās Tevi no negadījumiem, ja ziemas periodā nepielāgosi savu braukšanas stilu. Lasi tālāk un uzzini, kā pēc iespējas izvairīties no sadursmes un slīdēšanas!

Brauc apdomīgi un rēķinies ar citiem!

Pirms dodies ceļā, pārliecinies, ka auto stikli ir tīri gan no iekšpuses, gan no ārpuses, kā arī, vai ir uzpildīts ziemai piemērots logu tīrīšanas šķidrums. Tikpat svarīgi ir pareizā augstumā noregulēt gaismas lukturus - par zemu tās samazinās redzes diapazonu, taču par augstu - apžilbinās citus satiksmes dalībniekus. Šīs darbības uzlabos redzamību, jo braucot ar ātrumu 90 km/h tuvās gaismas kūlis izgaismos ceļu apmēram 50 metru attālumā, bet tālo gaismu kūlis 150 metru attālumā. Tomēr lielākais apdraudējums ir apledojums un tikko uzsnidzis sniegs. Kā šādos apstākļos pārvietoties droši?

Ziemas apstākļos manevri jāveic citādi

Arī tad, ja Tu jūties pārliecināti par savām auto vadīšanas spējām, atceries, ka Tava drošība ir atkarīga arī no citiem satiksmes dalībniekiem, tādēļ vienmēr esi gatavs ātri reaģēt uz apkārt notiekošo.

Lai braukšana ziemas apstākļos būtu drošāka, Tev jāpiedomā, vai:

  • izvēlies atbilstošu ātrumu - nebrauc tikpat ātri, cik vasarā. Auto riepas nespēs noturēt saķeri ar ceļa segumu un atstās Tevi akvaplanēšanas rokās. Ņem vērā, ka braucot augšup kalnā jāizvēlas augstāks pārnesums, taču lejā - zemāks;
  • ieturi lielāku distanci - ziemā bremzēšanas ceļš dubultojas, tādēļ atstāj vairāk vietas līdz nākamajam auto, lai Tev pietiktu laika nobremzēt;
  • izvēlies pareizu bremzēšanas tehniku - biežāk izvēlies bremzēt ar ātrumiem, ne kājas bremzi. Kad nepieciešams bremzēt, izmanto pārnesumus, katru reizi pārslēdzot uz mazāku; 
  • griez stūri pareizajā virzienā - ja slīd aizmugurējie riteņi - stūri griez slīdēšanas virzienā, taču, ja priekšējie, tad stūre jāgriež pretējā virzienā. Nekādā gadījumā nespied bremžu pedāli, jo tas sānslīdi tikai palielinās;
  • neveic asus manevrus - pagriezienos nedrīkst griezt stūri tāpat kā vasarā. Ņem vērā, ka manevri jāveic lēni un ar lielāku trajektoriju. Ja vēlies kādu apdzīt, neizmanto tam pārnesumu pārslēgšanu. Apdzīšanu izpildi ar to pārnesumu, ar kādu sāki manevru!




Bīstami laikapstākļi

Paši bīstamākie laikapstākļi autovadītājiem ir melnais ledus un sniegputenis:
  • melnais ledus ir neredzams. Tas ir pavisam plāns ledus slānis, kas izskatās kā mitrs ceļa segums. Melnais ledus veidojas agrā rīta stundā sasalstot lietum, slapjam sniegam vai miglai. Tāpat bistams apledojums veidojas upju un tiltu tuvumos;
  • sniegputenis savukārt apgrūtina redzamību. Samazini ātrumu, ievēro lielāku braukšanas distanci, izmanto miglas lukturus, vējstiklu tīrītājus un pārvietojies lēni, lai paspētu noreaģēt, ja kādu objektu ieraugi vēlu. 

Pats galvenais ieteikums - brauc apdomīgi! Ziemas riepu periods nav piemērots ātrai braukšanai un eksperimentiem, tādēļ neriskē ar savu un citu cilvēku drošību. Novēlam drošu ziemu!

Saistītie raksti