Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kā sagatavot auto izbraucienam uz kalniem?

Kā sagatavot auto izbraucienam uz kalniem?

Kvalitatīvas ziemas riepas, KASKO un auto pārbaude: īsā pamācība ceļojumam uz kalniem.

Ja vēlies atpūsties kalnos, brauciens ar savu auto ir labākā izvēle – tas ir ērti un izdevīgi, turklāt nevajadzēs uztraukties par iespēju ceļojumu uz pāris dienām pagarināt. Lai brauciens būtu drošs, ērts un tikai patīkamiem pārsteigumiem pilns, pastāstīsim, kā tam sagatavot automašīnu! 

Kas ir iecienītākās vietas slēpošanai un snovbordam, un kā izvēlēties piemērotāko? 

Uzskaitīt visas iespējamās lokācijas, kur iespējams nodoties kalnu priekiem, viena raksta ietvaros nav iespējams – tam būtu nepieciešama vesela rakstu sērija. Ja kūrorts jau izvēlēts, droši dodies uz raksta nākamo sadaļu pāris paragrāfus zemāk, kur uzzināsi, kādas ziemas riepas nepieciešamas braucieniem pa kalniem, un citu noderīgu informāciju tieši par automašīnas sagatavošanu!  

Foto: Pixabay.com 

Par klasiskiem galamērķiem, kurp dodas visas Eiropas un pasaules tūristi, minama Francija, Itālija, Šveice un Austrija, kurp iespējams atpūsties kalnos, kas komentārus neprasa – Alpos, turklāt papildus slēpošanai, snovošanai vai pārgājieniem šo valstu kūrortos tiek piedāvāta virkne citu aktivitāšu un iespēju. Francijā tam pat ir speciāls apzīmējums – Après Ski, kas sevī ietilpina bāra apmeklējumus, baseinus, masāžas u. c. aktivitātes Taču līdz ar to jārēķinās, ka šeit sagaidāmas gan lielākas cilvēku masas, gan arī augstākas cenas. 

Ja nepatīk drūzma un vēlies, lai kalni atrastos tuvāk mājām, vari doties uz Slovākiju, Čehiju vai Poliju. Polijā patīkami zemo cenu dēļ ļoti iecienīts kļuvis slēpošanas kūrorts Zakopanē, bet vēl klusāku un mierīgāku atpūtu sola Karpača. Garākam un nedaudz eksotiskākam izbraucienam kā galamērķis noderēs Gudauri kūrorts Gruzijā. 

Izvēloties galamērķi, noteikti pārliecinies, vai tur ir Tavam un līdzbraucēju līmenim piemērotas trases, un kādas aktivitātes pieejamas gados mazākajiem apmeklētājiem, ja līdzi tiek ņemti bērni. Tikpat svarīgs aspekts ir arī naktsmītnes, to pieejamība un atrašanās vieta. Braucot ar automašīnu, pirms tam noteikti jāpārliecinās par stāvlaukumu politiku un cenām – parasti kalnu kūrortos tas ir visai dārgs prieks, un opcija novietot automašīnu ceļa malā nepastāv. Tāpēc ir vērts piemaksāt par apmešanās vietu, kas nodrošina vietu automašīnai; atsevišķos kūrortos pārvietošanās ar auto pat ir aizliegta. Par ļaunu nenāks arī iepazīšanās ar citu tūristu atsauksmēm. 

Kā braucienam sagatavot savu auto? 

Pirms ķeramies klāt informācijai par automašīnas sagatavošanu, piebildīsim, ka ekipējumu vislabāk ņemt līdzi savu personīgo, vai arī to īrēt Latvijā – šāds risinājums parasti ļauj ievērojami ietaupīt. Ja automašīnā slēpes, nūjas un zābakus vai sniega dēļus nav iespējams ievietot, piemērota opcija ir jumta bagāžnieks.  

Foto: Shutterstock.com 

Viss sākas ar tehniskā stāvokļa pārbaudi 

Ceļojumu ievērojami var pabojāt kāds it kā pēkšņs automašīnas defekts, taču pieredze rāda, ka virkni no tiem iespējams novērst ar automašīnas sagatavošanu pirms garā izbrauciena. Pārbaudi šādus aspektus: 
 • Eļļas, stūres pastiprinātāja un dzesēšanas šķidruma līmenis – pirms brauciena ne vien pārbaudi eļļas un šķidruma līmeni (un nepieciešamības gadījumā to uzpildi), bet arī paņem līdzi rezerves – katram gadījumam; 
 • Logu mazgāšanas šķidrums un tīrāmās slotiņas – arī šo šķidrumu ieteicams paņemt līdzi rezervē, savukārt tīrāmajām slotiņām jābūt perfektā kārtībā; 
 • Bremžu sistēma – rūpīgi pārbaudi gan bremžu klučus un diskus, vajadzības gadījumā tos nomainot, gan bremžu šķidruma līmeni; 
 • Apgaismojums – pārbaudi, vai visas spuldzes deg vienlīdz spēcīgi. Ja nē, nomaini tās, kā arī neaizmirsti cimdu nodalījumā ielikt rezerves drošinātājus un spuldzes; 
 • Akumulators – akumulatoram, tāpat kā visām pārējām auto daļām, ceļojumā ir pastiprināta slodze, tāpēc nolietotu akumulatoru pirms ceļojuma ieteicams nomainīt.
Ideālajā gadījumā ir vērts atvēlēt salīdzinoši nelielu naudas summu (parasti – dažus desmitus eiro), lai automašīnas tehnisko stāvokli novērtētu profesionālis auto servisā. Tas var aiztaupīt galvassāpes un lielus tēriņus ārzemēs; vairākus no defektiem ar savu aci vari arī nepamanīt. Tāpat profesionālis varēs dot padomu, ja tiek izmantots auto ar elektronisku degvielas iesmidzināšanas sistēmu – kalnu retinātajā gaisā šādām automašīnām var parādīties problēmas ar startēšanu.  

Uzticamas ziemas riepas – īpaši svarīgs aspekts! 

Nav jābūt ekspertam, lai saprastu, cik liela nozīme uz ceļa ir riepām – tās galu galā vienīgās nodrošina auto saķeri ar ceļa segumu. It īpaši to iespējams izjust kalnos ziemas mēnešos. Tāpēc, ja esošie “auto apavi” ir nolietoti, šis ir labs brīdis, lai iegādātos jaunas ziemas riepas. Bagāžniekā obligāti ieliec riepu ķēdes – daudzviet Alpos un arī citviet pārvietošanās atļauta tikai ar tām! 

 Foto: Shutterstock.com 

Došanās ceļojumā arī var kalpot par iemeslu ziemas riepas uzstādīt ātrāk, jo daudzās valstīs periods, kurā tās ir obligātas, atšķiras. Piemēram, Lietuvā ziemas riepām jābūt jau no 1. novembra, bet Vācijā ir aizliegtas riepas ar radzēm. Pat tad, ja pārvietoties ar auto sanāk tikai periodā un teritorijās, kur ziemas riepas nav obligātas, padomā divreiz, vai ir tā vērts riskēt. Ja sanāks iekulties avārijā, tas var būt iemesls apdrošināšanas kompensācijas atteikšanai! 

Paņem līdzi visu nepieciešamo 

Lai lielākas vai mazākas likstas nepārsteigtu nesagatavotus, svarīgi, lai mašīnā būtu: 
 • aptieciņa; 
 • avārijas trijstūris; 
 • ugunsdzēšamais aparāts; 
 • trose; 
 • lukturis; 
 • domkrats; 
 • cimdi; 
 • rezerves ritenis; 
 • riepas lāpīšanas komplekts instrumentu komplekts; 
 • atstarojošā veste – vairākās valstīs tai mašīnā jāatrodas obligāti, un vestei jāatbilst EN741 standartiem; 
 • maisiņi – augstuma maiņa var rezultēties ne vien aizkritušās ausīs, bet arī sliktā dūšā; 
 • rezerves atslēgas un to baterijas – ikdienā tās ieteicams atstāt mājoklī, taču diezin vai vēlies attapties situācijā, kad esi citā valstī, bet vienīgās atslēgas ir pazudušas vai saplīsušas. 
Tāpat parūpējies, lai līdzi būtu jau iepriekš pieminētās rezerves visiem nepieciešamajiem šķidrumiem (dzinēja eļļa, dzesēšanas šķidrums, bremžu un stūres pastiprinātāja šķidrums un logu mazgāšanas šķidrums), kā arī drošinātāji un spuldzes. Noderīga var būt arī karte – ja nu pieviļ internets.  

KASKO polise var izglābt no lielām problēmām 

Ja ikdienā KASKO apdrošināšanu neizmanto, došanās ceļojumā ir īstais laiks, lai par to padomātu. Vērā gan jāņem fakts, ka KASKO polises, atšķirībā no OCTA, ir ļoti dažādas, taču tajās var būt iekļauti ceļojumam ļoti noderīgi punkti, piemēram, tehniska palīdzība ārzemēs. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja ar automašīnu atgadīsies kāda ķibele, par tās novēršanu parūpēsies apdrošinātājs. Ņemot vērā, kādas mēdz būt cenas par šādiem pakalpojumiem ārzemēs, KASKO izmaksas šķitīs tīrais sīkums. Atsevišķām polisēm pat iekļauti segumi, kas parūpējas par tādiem izdevumiem kā taksometrs, viesnīca vai lidmašīnas biļetes, ja automašīna pēc nelaimes gadījuma vairs nav lietojama. 

Veic izmēģinājumu tepat Latvijā 

 Foto: Shutterstock.com

Lai gan Latvijā kalnu pēc būtības nav (tāpēc jau arī dodamies ceļojumos uz citām valstīm kalnu prieku baudīšanai), ir vairākas vietas, kurp automašīnas gatavību kalnainiem izbraucieniem iespējams pārbaudīt. Viena no šādām vietām ir serpentīns no Siguldas uz Krimuldu, kur iespējams notestēt auto veiktspēju, braucot kalnā un no tā. Labā ziņa – Siguldas apkārtnē ir vairākas kalnu slēpošanas trases, kur arī pašiem ceļotājiem iespējams iegūt (vai atsvaidzināt) kalnu slēpošanas vai snovborda iemaņas. 

Somas un inventāru saliec rūpīgi 

Smagākās lietas novieto apakšā un auto sānos, lai pēkšņas bremzēšanas rezultātā tās nesvaidītos pa salonu un nesabojātu auto (vai neradītu traumas pasažieriem). Savukārt slēpes un sniega dēļus ieteicams pārvadāt speciālās somās vai čeholos, jo to asās malas var sabojāt gan auto salonu, gan līdzi paņemtās somas un inventāru. 

Ja ievērosi šajā rakstā minētos padomus, Tavs ceļojums noteikti būs izdevies. Savukārt, ja vajadzīgas jaunas ziemas riepas, ielūkojies mūsu ērtajā meklētājā, pasūti tās, un saņem kaut pie savas mājas vai garāžas durvīm 1-2 darba dienu laikā visā Latvijā!

Saistītie raksti