Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Soda punkti: izmaiņas, kas Tev ir jāzina

Soda punkti: izmaiņas, kas Tev ir jāzina

Spēkā stājušās izmaiņas soda punktu piešķiršanā – tagad pie tiem vari tikt gan par mobilo telefonu lietošanu, gan citos gadījumos.

Spēkā stājušās izmaiņas soda punktu piešķiršanas kārtība – tos nu var gūt gan par mobilo telefonu lietošanu, gan citos gadījumos, piemēram, ja jaunās ziemas riepas pēc 1. decembra vēl “aizķērušās” garāžā. Ja esi autovadītājs, Tev šis raksts ir jāizlasa! Riepas ir vienīgais automašīnas saskares punkts ar ceļu, tāpēc tām ir jābūt vislabākajā stāvoklī. Biežas lietusgāzes, straujas temperatūras maiņas un uz seguma sakritušas lapas var būt pamats bīstamām situācijām. Lai no tā izvairītos, atliek novērtēt riepu vizuālo stāvokli, meklējot jebkādas plaisas vai tehniskus bojājumus. Vienlīdz svarīgi ir novērtēt vai riepas ir piepumpētas līdz ieteicamajam spiedienam. Arī riepu protektora dziļums spēlē nozīmīgu lomu – tas nedrīkst būt mazāks par likumā noteikto, un vasaras riepām tie ir 1.6 mm. 

Galvenais akcents – mobilo telefonu un viedierīču (ne)lietošana pie stūres 

Modernās tehnoloģijas pamatīgi atvieglo mūsu dzīvi, taču svarīgi saprast, kuros brīžos tās mums var palīdzēt un kuros – traucēt vai pat apdraudēt mūs pašus un apkārt esošos. Diemžēl virkne autovadītāju Latvijā to nesaprot, jo pagājušajā gadā CSDD veica pētījumu, kurā atklājās, ka vairāk nekā 70% autovadītāju ik dienas pie stūres izmanto mobilo telefonu. Tāpēc tikai loģiski, ka turpmāk gan par mobilā telefona, gan citu viedierīču lietošanu pie stūres braukšanas laikā tiks piešķirts viens soda punkts komplektā ar 25 līdz pat 100 eiro lielu naudas sodu.


Ziemas riepas jāliek laicīgi!

Foto: Pixabay.com

Turpmāk soda punkts tiks piešķirts arī autovadītājiem, kuru transportlīdzeklim ziemas periodā (no 1. decembra līdz 1. martam) nebūs atbilstošas vissezonas vai ziemas riepas. Un tam papildus, protams, arī naudas sods 30 eiro vērtībā. Neaizmirsti, ka soda punkts un visai ievērojams naudas sods gan transportlīdzekļa vadītājam, gan tā īpašniekam pienākas arī tad, ja riepas ir bojātas vai arī tām nav pietiekams protektora dziļums (vasarā vismaz 1,6 mm, ziemā – vismaz 4 mm), tāpēc jaunas ziemas riepas meklē jau laicīgi!

Par braukšanu vienvirziena ielā pretējā virzienā – veseli divi soda punkti

Braucot pretējā virzienā pa vienvirziena ielu, tiek nopietni apdraudēta gan paša autovadītāja, gan citu satiksmes dalībnieku drošība, tāpēc arī par šo pārkāpumu sods turpmāk būs bargāks – papildus 55 eiro sodam turpmāk tiks saņemti arī divi soda punkti. 

Par ko vēl tiks piemēroti soda punkti?

Kopš šī rudens bargākus sodus (lasi – vienu soda punktu papildus līdz šim esošajam soda mēram) saņems arī tie autovadītāji, kuri:

  • iebrauks krustojumā sastrēguma laikā;

  • pārvadās pasažieri, kurš nav piesprādzējies (pašam pasažierim joprojām tiks piešķirts naudas sods vai arī izteikts brīdinājums).

Līdz ar to Tev ir par vēl vienu iemeslu vairāk aizrādīt saviem ceļa biedriem, ja piemirsies uzlikt drošības jostu.


Arī soda punktu dzēšanu skārušas nelielas izmaiņas 

Foto: Pixabay.com


Ja sanācis iegūt vienu vai pāris soda punktus, īstermiņā tas neko daudz neietekmēs, taču, ja punktu skaits ir lielāks, jāsāk domāt par to dzēšanu. Automātiski punkti dzēšas pēc diviem gadiem (izņemot gadījumus, kad pārkāpums novērtēts ar astoņiem soda punktiem – tie nedzēsīsies piecus gadus), bet, sakrājot četrus soda punktus, līdz šim brīvprātīgi bija iespējams doties uz apmācību kursiem ceļu satiksmes drošības jautājumos. Šai opcijai nu pievienota vēl viena, proti, braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības jeb psihologu konsultācijas. Abos gadījumos iespējams dzēst divus soda punktus.

Lai šīs izmaiņas Tevi neskartu (lasi – lai Tu neiedzīvotos soda punktos), Tev atliek vien pārvietoties atbildīgi, braukšanas laikā aizmirst par telefonu, kā arī vienmēr pārliecināties, vai visi automašīnā esošie ir piesprādzējušies. Un, protams, jau laicīgi meklē jaunas ziemas riepas mūsu internetveikalā, ja vecās savu laiku nokalpojušas un rudens/ziemas mēneši vairs nav aiz kalniem! 

Saistītie raksti