Atpakaļ pie jaunumu saraksta

5 padomi, kā pie stūres saglabāt možumu

5 padomi, kā pie stūres saglabāt možumu

Diemžēl noguruma un miega trūkuma dēļ ik gadu visā pasaulē tiek izraisīti neskaitāmi ceļu satiksmes negadījumi. Uzzini, kā atgaiņāt nogurumu un pie stūres būt možam!

Kā saglabāt možumu pie stūres?

Auto vadīšana prasa nemitīgu koncentrēšanos un nedalītu uzmanību ceļam, jo tikai tā var pasargāt gan sevi, gan citus. Taču ko darīt situācijās, kad nāk miegs? Kā to pārvarēt un saglabāt skaidru skatu uz ceļu? Daži pieredzējušu autovadītāju pārbaudīti ieteikumi!

Kāpēc svarīgi nezaudēt možumu pie stūres?

Lai arī šķiet, ka auto vadīšana ir intuitīva un ķermenis pats zina, kas jādara, tomēr mehāniskā vadīšana darbojas tikai tad, ja negadās nekas neparedzēts. Bet ceļā neparedzētas situācijas gadās vienmēr – negaidīts riteņbraucējs, meža dzīvnieks, aizdomājies gājējs, kāds rallija cienītājs vai pārmēru nodilušas vasaras riepas, kas pieviļ uz slapja ceļa.

Nogurums pie stūres:
Palielina reakcijas laiku;
Mazina modrību;
Palielina iespēju iemigt; acu aizvēršana kaut uz sekundi var izrādīties liktenīga.

Foto: Shutterstock.com

Kā saglabāt možumu?

1. Paguli. Skaidrs, ka tas ir tieši tas, ko neviens nevēlas – tērēt laiku gulēšanai. Bet tieši tas ir pirmais un drošākais līdzeklis, kā cīnīties pret miegu – ļauties tam drošos un kontrolētos apstākļos. Atrodi vietu ceļa malā, nolaid sēdekli un atpūties minūtes 15. Neviens notikums uz pasaules nav tā vērts, lai riskētu ar savu un citu dzīvību, mēģinot cīnīties ar miegu un cenšoties ietaupīt dažas minūtes ceļā.
2. Izstaipies. Garos pārbraucienos ķermenis vienā pozā pavada daudz laika, līdzīgi kā guļot, tāpēc ķermenim var sāk šķist, ka tu gatavojies doties pie miera. Izstaipies, pakusties, pagrozies, atbīdi sēdekli (braukt būs neērtāk, līdz ar to – možāk). Iekustini savu asinsriti. Ja ir iespēja – nobrauc malā, izkāp un izstaipi katru muskuli, apskaties, kā jūtas vasaras riepas, paskaties, vai deg numurzīmes apgaismojums. Pamodini ķermeni!
3. Ielaid svaigu gaisu. Atver visus logus un ļauj, lai svaiga gaisa plūsma aizpūš nogurumu. Skābekļa pieplūde ļaus smadzenēm darboties aktīvāk, būs vieglāk saglabāt možumu. Vari mēģināt uzliet uz galvas ūdeni – tas arī gluži labi atvaira miegu – vismaz uz kādu brīdi.
4. Ēd vai dzer. Mērķis nav uzņemt kalorijas, bet gan nodarbināt žokļu muskulatūru. Paņem sāļos riekstiņus vai kādas citas mazas uzkodas, ūdens pudeli, noliec pa rokai un apēd pa riekstiņam ik pa brīdim. Kas ēd, tas neguļ! 
5. Uzgriez mūziku! Tiesa, tas nelīdz tad, ja miegs ir nepārvarams – īsteni gulētāji spēj aizmigt pat klubos pie lielākajām skandām. Tādēļ vienkārši skaļa mūzika var līdzēt vien tad, ja ir skaļuma kontrasts – klusāka mūzika, skaļāka mūzika. Pārsteidz sevi un ieslēdz kaut ko tādu, ko nekad neklausies – LR2 vai, gluži otrādi, smago vai klubu mūziku. 

Foto: Shutterstock.com

Kas nelīdz?

1. Enerģijas dzērieni un kafija. Kofeīna ikdienā ir tik daudz, ka reti kurš uz to reaģē ar možuma lādiņu. Un enerģijas dzērieni nelabvēlīgi ietekmē sirdi. Nereti no kofeīnu saturošo dzērienu lietošanas jēgas ir vien tik daudz, ka vēlme apmeklēt zaļo pieturu neļaus aizmigt.
2. Mēģinājumi turēt acis vaļā. Ja vienkārši cerēsi, ka neaizmigsi, jēgas nebūs un, visticamāk, kurā katrā brīdī acis pašas aizkritīs.
3. Mēģinājumi nodarbināt prātu, cerot, ka tādējādi miegs atkāpsies; piemēram, domājot par to, kad jāmaina vasaras riepas, risinot galvā sudoku vai cenšoties nosaukt visas ES dalībvalstis.

Lai vai kādos apstākļos nāktos doties ceļā, atceries, ka Tava un citu cilvēku drošība ir pirmajā vietā. Pārliecinies, ka vasaras riepas ir labā stāvoklī (jaunas vasaras riepas meklē riepas1.lv), nodrošinies ar labu mūziku, uzkodām un ūdeni, kā arī – ja iespējams, pirms došanās ceļā atpūties! Drošība ir katra paša rokās.

Meklēt riepas

Saistītie raksti