Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kā izvēlēties piemērotākos diskus savai automašīnai?

Kā izvēlēties piemērotākos diskus savai automašīnai?

Riepu nomaiņas vadlīnijas ir visai vienkāršas – automašīnai jābūt aprīkotai ar sezonai piemērotām riepām, kuru protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Bet kā ir ar diskiem?

Kvalitatīvi un pārdomāti izvēlēti automašīnas diski kalpos vairākus gadus, līdz ar to svarīgi atrast piemērotākos, lai riepu nomaiņa nesagādātu liekas rūpes. Kas jāņem vērā, izvēloties diskus? Cik precīzi ir atrodami diski pēc auto markas?Kādi parametri ir jāzina, izvēloties diskus?

Līdzīgi kā riepas, arī diskus var izvēlēties divos veidos. Viens – pēc specifiskiem parametriem, otrs – diski pēc auto markas. Tiem, kas pārzina sava auto parametrus, meklētājā jāievada četri parametri:
 • diametrs
 • skrūvju skaits
 • skrūvju attālums
 • iznesums
Taču šie četri parametri nebūt nav vienīgie faktori, ko vēlams ņemt vērā. Vēl ir svarīga diska celtspēja, platums, centra izmērs, atbilstības sertifikāts konkrētajai automašīnai (īpaši tas ir svarīgi jaunām automašīnām, kurām vēl ir spēkā ražotāja garantija).

Kā arī papildus var izvēlēties norādīt disku zīmolu.

Otrs disku meklēšanas veids internetveikalā – norādot automašīnas marku un modeli. Šāds meklēšanas veids ir krietni ātrāks, jo jānorāda mazāk parametru:
 • auto marka
 • auto modelis
 • diametrs

Disku izvēle pēc automašīnas markas ir ieteicamais variants – meklētājs atradīs visatbilstošākos rezultātus, līdz ar to kļūdas iespējamība būs samazināta līdz minimumam. Bet vislabāk par disku izvēli konsultēties ar pārdevēju-konsultantu, kurš varēs plašāk pastāstīt par katru zīmolu, tā labajām īpašībām un piemērotību konkrētajai automašīnai, kā arī palīdzēs izdarīt nekļūdīgu izvēli.

Papildus var izvēlēties norādīt disku klasi – budžeta, biznesa vai premium, taču tā ir tikai vēl viena papildu opcija, realitātē lielākoties disku izvēli nosaka dizains. Diski pēc auto markas tiek automātiski atlasīti meklēšanas rezultātos, un atsevišķi nav jānorāda ne skrūvju skaits, ne attālums vai iznesums.

Daži būtiskākie fakti par diskiem

Ne visi diski der visām automašīnām, tādēļ tie jāizvēlas vai nu pēc parametriem, vai auto markas. Tāpat jāatceras, ka disku kvalitāte ietekmēs arī riepu mūžu – ja disks būs greizs vai savērpies (ar ģeometriskiem defektiem), arī uzliktā riepa tiks deformēta, padarot braukšanu ne tikai nepatīkamu, bet arī nedrošu. Bez tam uz šāda greiza diska uzmontētas riepas mūžs būs visai īss. Jāpievērš uzmanība arī riepas sēžas vietai uz diska, vai tā nav izdilusi un  vai virsma ir gluda, bez oksidācijas pazīmēm. Tas ietekmē riepas hermetizāciju.

Un,  ja Tava automašīna  ir aprīkota ar riepu spiediena sensoriem, konsultējies ar pārdevēju par šīs sistēmas saderību ar diskiem. Vēl daži fakti par diskiem:

 • Diski var būt tērauda un alumīnija. Alumīnija diski sīkāk iedalās lietajos un kaltajos. Alumīnija diski vairākumā gadījumu ir vieglāki nekā tērauda diski, bet ne vienmēr.
 • Diskus, tāpat kā riepas, nosacīti var iedalīt sezonās – ziemas un vasaras. Ziemas perioda diskiem būs mazāk spieķu (attiecīgi mazāk vietas, kur krāties sniegam). Ziemā ieteicams izvēlēties vienkāršāka dizaina diskus, piemēram, Dezent TX. Eksperti ziemā neiesaka lietot pulētos diskus, kā arī ir aizliegts ziemā lietot diskus ar hroma elementiem.
 • Diska izmērus nosaka riepas sēžas vietā un mēra collās. Būtiskākie diska parametri – diametrs un platums.
 • Diski jākopj tieši tāpat kā automašīna. Diska virsmu ieteicams tīrīt ik nedēļu, it īpaši ziemā, lai sāls, bremžu putekļi vai netīrumi nebojātu diska pārklājumu. Diskus drīkst tīrīt tikai tad, kad tie ir auksti, izmantojot siltu ūdeni un neitrālu mazgāšanas līdzekli vai automašīnu šampūnu un sūkli. Stingri aizliegts izmantot skābes saturošus līdzekļus, pulēšanas pastas, drāšu birstes un citus abrazīvus materiālus, kā arī – vieglmetāla disku tīrīšanai nekādā gadījumā nedrīkst izmantot augstspiediena mazgāšanas iekārtas, jo tādējādi tiks sabojāts lakas pārklājums un diski tiks pakļauti apkārtējās vides ietekmei, tā ievērojami saīsinot diska mūžu.
 • Pēc disku nomaiņas obligāti jāveic arī balansēšana.
 • Oriģinālās komplektācijas (OE) skrūves var nederēt jaunajiem diskiem, tādā gadījumā nepieciešams izmantot citas skrūves (to vislabāk varēs paskaidrot pārdevējs), kā arī vajadzības gadījumā jāizmanto centrējošie gredzeni.
 • Disku bojājumus vizuāli īsti nevar pamanīt, taču tie ietekmēs braukšanas komfortu, tādēļ – ja braucot ir vērojama neparasta vibrācija, ieteicams pārbaudīt diskus. Bojājumu smagumu un veidu vislabāk noteikt riepu centrā, kur speciālisti noteiks gan defekta apmēru, gan ieteiks labojumus. Sadauzīts disks ar laiku var bojāt arī balstiekārtu, tādēļ to noteikti nevajadzētu atstāt bez ievērības.

Kad tehniskie parametri ir noskaidroti, var ķerties pie patīkamākā aspekta disku izvēlē – izskata. Kaut arī diski ikvienai automašīnai primāri ir nepieciešami praktisku apsvērumu dēļ, tie nenoliedzami ietekmē arī automašīnas vizuālo izskatu (un kopējo braukšanas noskaņu). Tāpat ir vērts atcerēties, ka visiem diskiem ir ražotāja noteikta garantija no 24 līdz 60 mēnešiem (atkarībā no zīmola).

Nekavējies ne mirkli, ielūkojies Riepas1.lv piedāvājumā un izvēlies savus diskus jau tūlīt!


Saistītie raksti