Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Kā riepu izvēle ietekmē degvielas patēriņu

Kā riepu izvēle ietekmē degvielas patēriņu

Degvielas patēriņš ir ne tikai ekonomisks jautājums, bet arī ietekmē gaisa kvalitāti pilsētā un citus vides faktorus. Tāpēc blogā lasiet par to, kā mainīt braukšanas paradumus, lai ekonomētu degvielu.

12 praktiski pārbaudīti veidi, kā taupīt degvielu


Var jau teikt, ka efektīvākais degvielas taupīšanas veids – vienkārši mazāk braukt! Bet – ne vienmēr tas ir iespējams, tādēļ šoreiz – dažas pārbaudītas tehnikas, kā kaut nedaudz ietaupīt degvielu (un līdz ar to arī naudu).

Kā veidojas degvielas patēriņš?

Degvielas patēriņš nav konstants lielums – to ietekmē ne tikai automašīnas motora tilpums, bet arī tas, cik daudz dažādu papildfunkciju tiek lietots (kondicionētājs, dažādas uzlādes ierīces u.tml.), kāds ir braukšanas stils, cik bieži tiek bremzēts, kā tiek veikts paātrinājums, cik smaga krava ir automašīnas bagāžas nodalījumā, kādas ir riepas u.tml. Attiecīgi – ņemot to vērā, degvielu var vairāk vai mazāk ieekonomēt.

Atbilstošs riepu izmērs

Līdzīgi kā spiediens, arī riepu izmērs ietekmē to, cik liels riepas virsmas laukums saskaras ar ceļa virsmu un attiecīgi cik liela pretestība automašīnai ir jāpārvar. Platākas riepas nozīmē lielāku degvielas patēriņu.

Atvērti logi un jumta lūka

Braucot ar mazu ātrumu, degvielas patēriņš atvērtu sānu logu dēļ netiek ietekmēts, taču pie ātruma virs 130 km/h patēriņš var atšķirties pat puslitra apmērā.

Gaisa kondicionētājs

Ieslēgts kondicionētājs patēriņu var ievērojami palielināt.

Braukšanas vide

Pilsētā ātrums ir mazāks, kā arī – daudz vairāk krustojumu, luksoforu, gājēju pāreju un citu elementu, kas ietekmē braukšanas ātrumu un līdz ar to arī degvielas patēriņu. Braucot lielus attālumus ar vienmērīgu ātrumu, degvielas patēriņš noteikti būs ievērojami mazāks. Tāpat maršruta plānošana, izvairoties no sastrēgumiem un ielām, kur luksofori nav sinhronizēti zaļajā vilnī, var palīdzēt taupīt degvielu.

Traucēta aerodinamika

Jo aerodinamiskāka automašīna, jo ekonomiskāka degvielas patēriņa ziņā. Jumta bagāžas glabātuve, spoileri un citi aksesuāri degvielas patēriņu ietekmē negatīvi. Pie šī paša var minēt arī automašīnas pilnas masas nepārsniegšanu. Tas nozīmē – jo tukšāka automašīna, jo ekonomiskāka braukšana. Ja bagāžas nodalījumā netiks vests nekas smags, ja tiks noņemts jumta bagāžnieks, kurš netiek attiecīgajā brīdī lietots, arī degvielas patēriņš būs mazāks.

Elektroierīces

It viss, sākot no dienas gaitas lukturiem līdz apsildes ierīcēm un mobilā tālruņa lādētājiem, patērē enerģiju un līdz ar to – arī degvielu. Protams, bez gaismām tādēļ vien nevajadzētu braukt, bet visu citu ierīču lietošanu nepieciešamības gadījumā var ierobežot.

Atbilstošs spiediens riepās

Ja riepās ir optimāls gaisa spiediens, veidojas laba rites pretestība, kas ietekmē degvielas patēriņu. Pārāk tukšas riepas noteikti nelabvēlīgi ietekmēs rādītājus bākā.
 
Foto: Shutterstock.com

Auksta motora sildīšana

Lai arī tas ir pret latvisko dzīvesziņu, patiesībā automašīnas nav jāsilda. Automašīna uzsilst daudz ātrāk pie slodzes, kā arī – tas būs daudz ekonomiskāk un nepiesārņos pagalmu ar izplūdes gāzēm. Tiesa – svarīgi sākt braukt rāmā gaitā.

Ilgstoša braukšana zemākā pārnesumā

Tas attiecas uz braukšanu krustojumos. Jo ātrāk izdodas pārslēgties uz augstāku pārnesumu, jo ekonomiskāka braukšana.

Motora darbināšana tukšgaitā

Degvielas taupības nolūkā ieteicams izslēgt motoru, ja paredzama ilgāka stāvēšana (piemēram, tikko aizvērta dzelzceļa pārbrauktuve, regulējami krustojumi, kuros ir ilga sarkanā gaisma, gaidot kādu pasažieri u.tml.).

Automašīnas stāvoklis

Nenoliedzami, degvielas patēriņu ietekmē arī vispārējais automašīnas veselības stāvoklis. Laikā nomainīta eļļa, nomainīti degvielas filtri, kvalitatīvas aizdedzes sveces, netīrīti gaisa filtri, slikti noregulēta degvielas padeves sistēma – tas viss var palielināt degvielas patēriņu un izmantošanas efektivitāti.

Foto: Shutterstock.com

Ekonomiskas riepas

Mūsdienās visām riepām marķējumā ir ietverts arī degvielas patēriņa koeficients, līdz ar to ir iespējams izvēlēties tādas riepas, kas nodrošinās mazāku patēriņu. Tiesa, ziemas riepas jebkurā gadījumā būs neekonomiskākas nekā vasaras riepas, tādēļ tās savā starpā nevajadzētu salīdzināt.

Kur meklēt ekonomiskākās riepas?

Riepas tik tiešām var ietekmēt degvielas patēriņu, taču tam nevajadzētu būt galvenajam kritērijam riepu izvēlē. Primārā tomēr ir riepu atbilstība braukšanas paradumiem, gadalaikam u.tml. Ja nepieciešamas kvalitatīvas jaunas riepas, visplašākais piedāvājums meklējams riepu lielveikalā Riepas1.lv. Ieskaties jau tūlīt un nolūko savas ekonomiskākās riepas.

Meklēt ziemas riepas

Saistītie raksti