Atpakaļ pie jaunumu saraksta

Brauc piesardzīgi rudenī, un esi gatavs ziemai!

Brauc piesardzīgi rudenī, un esi gatavs ziemai!

Rudens ir laiks, kad gaiss kļūst vēsāks un ziemas riepas daudziem auto vēl nav uzstādītas.

Uzmanies no lapām! 

Rudens ir laiks, kad lapas ne vien pastiprināti krāsojas, bet arī krīt, noklājot māju pagalmus, ietves un arī brauktuves. Lai arī tās priecē ar savu krāšņumu, braucējiem tās spēj radīt potenciāli bīstamus apstākļus uz ceļa! 
Lapas, īpaši lietus laikā un pēc tā, uz ceļa veido slidenu kārtu, kura auto riepu saķeri var pasliktināt tikpat ļoti kā ledus kārta. Ņemot vērā, ka daudzi jaunas ziemas riepas vēl nav paspējuši uzstādīt un iespējams brauc ar pēdējo sezonu lietojamām vasaras riepām, braukšanas apstākļi var būt tikpat bīstami kā ziemā.
Koku lapas ir veidotas tā, ka tās ūdeni neuzsūc, bet atgrūž, tāpēc vairākās kārtās izveidojies lapkritis spēj ceļu padarīt ļoti slidenu, bīstamības ziņā neatpaliekot no apledojuša seguma ziemas mēnešos. Pat ziemas riepas ar radzēm šo situāciju īpaši neuzlabos, jo lapas veido peldošu slāni starp riepas saķeres laukumu un ceļu, tāpēc vispareizākā rīcība ir izvēlēties ceļa apstākļiem piemērotu ātrumu un ievērot distanci starp citiem satiksmes dalībniekiem!

Tumšais laiks – pasliktināta redzamība

Rudens ir gada tumšākais laiks - savus pulksteņus esam pagriezuši atpakaļ un sniegs, kurš apkārtni padarītu gaišāku, bieži vien vēl nav uzkritis. Pasliktināta redzamība ievērojami palielina riskus, ar kuriem saskaramies uz ceļa visu gadu, tāpēc šajā laikā jābūt īpaši vērīgiem! Daži no riskiem, ar kuriem autobraucējiem jāsaskaras gada tumšajos mēnešos:
  • ceļu šķērsojoši meža dzīvnieki
  • gar braucamo daļu ejoši gājēji tumšā apģērbā braucošie riteņbraucēji
  • strauji līkumi un uzkalni vāji apgaismotos ceļa posmos
  • lapu klātas bedres un citi brauktuves bojājumi
Foto: Shutterstock.com

Lai gan šie riski uz ceļa sastopami visu gadu, ne tikai rudens laikā, tieši tumsa un pasliktinātas redzamības apstākļi, kā piemēram lietus, braukšanu padara ievērojami bīstamāku. Tumšais laiks nozīmē, ka potenciāli bīstama situācija tiks pamanīta vēlāk un attiecīgi laiks reaģēšanai būs daudz īsāks.

Neredzamais ledus

Lai arī ledus ir apstāklis, ar kuru uz ceļa daudzi rēķinās ziemā, nereti arī rudens mēnešos, oktobrī un novembrī, rīta stundās termometra stabiņš jau mēdz noslīdēt zem nulles. Šie ir apstākļi, kuros nereti uz ceļa veidojas tā saucamais melnais ledus, jeb slikti saredzams ceļa apledojums. Šādas pēkšņas ceļa stāvokļa izmaiņas var pārsteigt autovadītājus, kuri savu braukšanu nav pielāgojuši slidena ceļa apstākļiem. Kā zināms, bremzēšana uz ledus var prasīt līdz pat 10 reizēm garāku distanci kā uz sausa ceļa, tāpēc neadekvāti piemeklēts braukšanas ātrums var novest pie ceļu satiksmes negadījuma.
Ziemas riepas pie mums obligāti jāuzstāda no 1. decembra, taču braukšana ar tām atļauta jau no 1. oktobra, tāpēc ir vērts riepu maiņu neatstāt uz pašu pēdējo brīdi! Ieteicams sekot līdzi laika prognozēm un, iestājoties vēsākam laikam, savu auto aprīkot ar piemērotām riepām, vadoties pēc laikapstākļiem, nevis kalendāra!
 

Automašīnas pārbaude pirms došanās ceļā

Auto stāvoklis jāuzmana visu gadu, taču rudenī, kad ziema arī vairs nav aiz kalniem, tam jāpievērš divkārša uzmanība! Paaugstinātie riski nozīmē, ka katra nepilnība auto tehniskajā stāvoklī, bīstamā situācijā var izrādīties liktenīga, tāpēc, pirms katras došanās ceļā, ir jāpārbauda:
  • riepu spiediens
  • bremžu sistēmas darbība
  • Apgaismojums
  • tehnisko šķidrumu līmenis
  • logu tīrītāju slotiņu stāvoklis

Šie ir galvenās, tomēr ne vienīgās pozīcijas, kurām jāvērš pastiprināta uzmanība. Regulāras auto apkopes un sekošana parējām automašīnas sistēmām paliek tikpat svarīga visu gadu!

Foto: Shutterstock.com

Aprīko savu auto ar piemērotām riepām!

Ja neesi apmierināts ar esošo riepu saķeri un vēlies papildu drošību uz ceļa, sazinies ar Riepas1 speciālistiem, kuri Tev ieteiks kādas riepas būs piemērotākās! Vienalga vai tās būtu ziemas riepas R17, vasaras riepas 205/55 – Riepas1.lv  speciālisti palīdzēs orientēties riepu marķējumos, izmēros un modeļos, ietaupot Tavu laiku un naudu!

Saistītie raksti